Az állás egy igazán nagy fejlődési mérföldkő, hiszen ehhez a test szinte összes fő izomcsoportját egyszerre kell koordinálnia a babának. Mikor számíthatsz arra, hogy a baba megpróbál felállni?
Általában valamikor 9-12 hónapos kora között kezdenek el a babák felhúzódzkodni bármin, amiben meg tud kapaszkodni, a kanapétól kezdve a lábadig, ahogy a What to Expect is írja. Ennek a mérföldkőnek az előkészületei pedig már hónapokkal korábban megkezdődnek, kezdve a baba első próbálkozásaitól a fej emelésére, a karok, a lábak, és az izmai fokozatos erősödéséig a további fejlődési állomások során, amíg meg nem lesz a szükséges ereje ahhoz, hogy felhúzza magát álló helyzetbe.
De előfordulhat, hogy még egy kicsit várni kell, mielőtt a baba lábra állna. Míg néhány 10-11 hónapos kisgyermek egy-két másodpercig tudja magát tartani egyedül, a legtöbben csak nagyjából 13 hónapos koruk előtt érik el ezt a mérföldkövet – és általában 14 hónapos korukig szükségük van támogatásra is ebben.
Nem árt a babának, ha túl hamar áll?
A portál szerint tévhit, hogy ha arra bátorítják a babát, hogy felálljon, görbe lehet a lába. Azzal sincsen baj, ha a babát álló helyzetben tartják. (Ez valójában segítheti erősödni a lábizmait.)
Tehát, ha a baba korán áll fel, azzal minden rendben van. Ami korainak tűnik, az lehetséges, hogy éppen megfelelő a baba számára.
Azonban van egy lehetséges hátrány, ami azoknál fordulhat elő, akik már 8 hónapos korukban fel tudják húzni magukat állásba. Egy tanulmány szerint előfordulhat, hogy nem alszanak olyan jól, mint korábban. Ha a baba rájön, hogy fel tud állni, a kiságya remek hely a gyakorláshoz.
Forrás: whattoexpect.com