Baba

5 trükk, hogy biztonságban legyen a babád

Onnantól, hogy kúszni-mászni kezd a baba, megsokszorozódik az a figyelem, amit igényel, hogy ne történjen vele baleset. Hát még amikor járni kezd... Ismerős? Hasznos ötletek, hogy ne legyen baj.
2023. Február 20.
Biztonsági zokni babának csúszásgátló
Fotó: Getty Images

Egy szimpla játszóterezés alatt kétpercenként kell odaugranod, hogy biztonságban tudd a kicsi gyereked, de a lakásban sem igazán lehet magára hagyni. Persze, az éles bútorsarkakra védőt ragasztasz, a konnektorokba gyerekbiztos dugót teszel és a lépcsőhöz is biztonsági rácsot szerelsz – de van még egy csomó szitu, amire érdemes felkészülni. Jobb, ha megelőzöd az elcsúszást, elesést és társait.

1. Rögzítsd a bútorokat

Minden, ami meg lehet kapaszkodni, aminek ki lehet húzni a fiókját potenciális veszélyforrás: ráborulhat a pakolászó, támaszkodó, felfedezni vágyó kicsire. Legjobb, ha ezek a bútorok hozzá vannak fúrva a falhoz – az összeszerelhető bútorok nagy részéhez jár ilyen alkatrész, de barkácsboltban be is lehet szerezni. Ha panelban laktok, ez nehezebb ügy, a betonfalat fúrni elég macerás. Meg lehet próbálkozni a falra ragasztható rögzítőkkel, de sok esetben ezek nem jól tapadnak meg a festett falon, és esetleg a festéssel, a felső réteggel együtt lejönnek – a fúrás a biztos megoldás. A polcon, szekrényen lévő tévét, nagyobb tárgyakat is érdemes rögzíteni, ha mozdítható, ehhez speciális hevedereket lehet kapni, amelyek megakadályozzák, hogy a kicsi magára rántsa őket. Keresd bútorrögzítő heveder vagy biztonsági heveder neveken.

2. Figyelj a szőnyegekre

Az olyan sima felületeken, mint a járólap, a laminált padló, a fapadló vagy a linóleum elég nagy a veszélye annak, hogy a járni tanuló vagy épp futni igyekvő lábacskák megcsúsznak. A szőnyegpadló vagy a szőnyeg biztonságosabb ebből a szempontból – kivéve, ha olyan a szőnyeg, hogy felemelkedhet a vége vagy elcsúszhat az alatta lévő felületen. Minél nagyobb felületű a szőnyeg, ennek annál kisebb az esélye. Az egyszerű rongyszőnyegek elég veszélyesek lehetnek, jobban jártok speciális tapadós aljú, lapos, nem túlságosan „szőrös” szőnyeggel – amíg járni tanul a kicsi, mindenképp. Lehet kapni kimondottan csúszásgátló rögzítőt kisebb szőnyegek alá, ezzel is érdemes megpróbálkozni.

3. Legyen speckó lábbelije

A csúszásgátlós zokni fantasztikusan hasznos találmány, rengetegfélét lehet kapni, egyszerű használni, és kényelmes a kis totyogónak. Előfordulhat azonban, hogy lecsúszkál a lábáról, vagy az is, hogy ha nincs padlófűtés, télen nem elég meleg. Ilyen esetekre szuper csúszásgátlós talpú textilcipőcskéket lehet kapni, amikben biztonságosan tud togyogni (szaladgálni) a kicsi, és nem is fázik a lába. Arra figyelj, hogy a cuki szőrös, figurás, a lábon elcsúszkáló mamuszkák ilyen esetre nem igazán jók, inkább csak növelik a balesetveszélyt – még akkor is, ha esetleg csúszásgátló pöttyök vannak a talpán. A lényeg, hogy ne csússzon le a gyerek lábáról, miközben jön-megy.

járni tanuló baba otthon

Fontos, hogy a járni tanuló baba minél nagyobb biztonságban legyen (Fotó: Getty Images)

4. Csekkold a fürdővizet

Amíg újszülött volt, hőmérővel állítottad be a tökéletes vízhőfokot, de idővel ezen valószínűleg lazítottál – és ez teljesen természetes. Ám azért a gyors ellenőrzés ne maradjon el teljesen, bármikor előfordulhat, hogy valamiért nem a megszokott hőfokú víz jön a csapból. A hideg vagy langyos víz maximum kellemetlen vagy nem komfortos a kicsinek a fürdésnél, a forró azonban nagyobb kárt okozhat. Nem jó, ha csak akkor veszed észre, amikor már félig beleültetted vagy fektetted a gyereket. Azért mielőtt a kádba teszed őt, mindig ellenőrizd a könyököddel (és ne a kezeddel), hogy rendben van-e a hőmérséklete.

5. Öltöztesd élénkbe!

Amikor már jár a kicsi, vagy már nagyobbacska, könnyen megesik, hogy csak egy pillanatra veszed le róla a szemedet, ő meg ezalatt észrevétlenül meglép. Ha ez otthon a kertben történik, nem gond, és a zárt játszótéren is könnyen megtalálod az első ijedség után. Ám ha sétáltok valahol, esetleg rendezvényen vagytok, vagy olyan helyen, ahol sokan vannak rajtatok kívül, már sokkal neccesebb a helyzet. Sokat segít, ha élénk színű ruhában van a kicsi, amiben könnyebben kiszúrod, ha elkóborol mellőled.

A telefonszámos karkötők, karszalagok is jól jöhetnek, ha valamilyen gyerekrendezvényre mentek például – ne legyen rá szükség, de jobb, ha ott van a kicsinél az elérhetőséged. Az is hasznos, megbeszéltek egy számára is könnyen beazonosítható találkozási pontot arra az esetre, ha elkeveredne tőletek – persze ez inkább nagyobbacskákkal működik. Ahogy az is, hogy tanulja meg fejből a telefonszámodat.

Forrás: momjunction.com