Használjátok hangszereknek a háztartási eszközöket
Ha zajt ad, akkor máris lehet hangszerként használni, legyen szó fazekakról, műanyagpoharakról és edényekről, amikhez csak egy rögtönzött dobverőre lesz szükség, és játszhatjátok is a ritmust. Zenélhettek a víz segítségével is, ha különböző edényeket megtöltötök és azokon játszotok.
Hallgassátok a kedvenceket
Indíts el gyakran háttérzenét, legyen az akár a rádió, akár egy lejátszási lista, és rögtönözzetek egy kis táncot és éneklést. Az olyan játékok, mint a szobortánc, amikor meg kell állni vagy le kell ülni, amikor megállítod a zenét, a koordinációs és a hallási készségekre is jó hatással vannak.
Énekes és ritmusos mondókák
A mondókák a dallamosság és a ritmusosság mellett az ismétlésre épülnek, ami amellett, hogy szórakoztató a kicsiknek, de a nyelv elsajátításában is segít. Míg a tapsolós, mutatós, ütögetős és hasonló mondókák a fizikai készségekre is jó hatással vannak. Időnként csinálj valamit másképp, valami szokatlant ezeknél a részeknél, vagy a szöveget változtasd meg, hogy megnevettesd a kisgyereked.
Barkácsolj hangszereket
A kisgyereket be is vonhatod segíteni és készítsetek egyszerű házi hangszereket, mint például a különböző csörgők műanyagpalackból és száraz rizsből, hüvelyesekből, xilofont befőttesüvegekből vagy gitárt papírzsebkendős dobozból vagy más kartondobozból, papírhengerből és befőttes gumikból.
Zenés aláfestés a mindennapi tevékenységekhez
A napi rutin tevékenységekhez, mint a pelenkázás, fürdetés, öltöztetés és hasonlók, énekelj vagy mondókázz, saját szöveggel. Így szórakoztatóbbak lehetnek ezek az alkalmak a kicsinek, és a kötődés egy remek módja is.
Mutasd meg neki a hangokat
A kisgyermek hallási és koncentrációs készségeire is jó hatással van, ha otthon vagy amikor kint vagytok, felhívod a figyelmét a jellegzetes hangokra. Nézd meg, mi ragadja meg a figyelmét, és mutasd meg neki, hogyan lehet utánozni azt a hangot.
Ezekre is érdemes figyelni
- Ülj, fordulj szembe vele – Amikor énekelsz, zenélsz vagy mondókázol a kicsinek, vedd fel vele gyakran a szemkontaktust. Jó ötlet, ha leülsz hozzá, hogy szemmagasságban legyél.
- Lassítsd le a szöveget – Figyelj a dalok és a mondókák tempójára, hogy a kisgyerekednek több ideje legyen megérteni, és hogy könnyebben becsatlakozhasson hozzád ő is.
- Felváltva – Ha már a kisgyerek is ismeri a dalocskák és mondókák szövegét, énekelj vagy mondókázz vele felváltva, felelgetve egymásnak. Ez a figyelmére is jótékony hatással lehet.
(Forrás: bbc.co.uk)