Baba

Ez a babák boldogságának kulcsa

Nem kell gyermeknevelési szakértőnek lennie ahhoz, hogy tudjuk, a babának szeretetre, gondoskodásra van szüksége és arra, hogy anya is rendben legyen.
2022. Szeptember 08.

De mitől lesz boldog, kiegyensúlyozott a babád? A babycenter.com gyűjtötte össze, hogy mit tehetünk meg szülőként. Íme.

Szeretet és figyelem

A szeretet, a figyelem és a ragaszkodás az élet első éveiben közvetlen és mérhető hatással van a gyermek fizikai, szellemi és érzelmi fejlődésére. A szeretet és az érintés a baba agyának fejlődését is segíti. Mit jelent ez a gyakorlatban? Sok testi kontaktust, ölelést, mosolyt, játékot, babusgatást.

A fizikai közelség megnyugtató a babák számára, szeretik, ha hozzád bújva, hordozóban, kendőben tölthetik az időt.

Nagyon fontos, hogy válaszolj a sírására, ezzel nem lehet elkényeztetni a babát. Gondoskodj a baba fizikai szükségleteiről, amilyen hamar csak lehet. Cserélj pelenkát, szoptasd, etesd meg, vedd fel.

Ha reagálsz a baba igényeire, akkor  gyorsan megtanulja, hogy hozzád társítsa a kényelmetlenségek enyhítését. Ha például a baba éhes és sír, és te azonnal odamész hozzá, akkor azt tanulja meg, hogy számíthat rád, bízhat benned.  Hamarosan már attól megnyugszik, ha lát, hall téged vagy megérzi az illatodat. Mindez a bizalmat és az erős kötődést építi. Ez a biztonság- és bizalomérzet egész életére kihat.

Gondoskodj az alapokról

A babának egészségesnek kell lennie, hogy tanulni és növekedni tudjon. Vigyük el a babát rendszeresen vizsgálatokra.

Az alvás is fontos a baba számára. A baba agysejtjei alvás közben fontos kapcsolatokat építenek ki, amelyek segítik a tanulást, a mozgást és a gondolkodást. Ezek a kapcsolatok segítenek a babának megérteni, amit lát, hall, ízlel, tapint és szagol, miközben felfedezi a világot. Bár a csecsemők köztudottan kiszámíthatatlanul alszanak, következetes alvás- és lefekvési rutin kialakításával segíthetsz a kicsinek, hogy többet aludjon.

Az anyatej vagy a tápszer az első hat hónapban minden tápanyagot biztosít, amire a babának szüksége van. A szoptatás számos előnnyel jár a csecsemők számára, többek között csökkenti az asztma, a cukorbetegség, az elhízás, a légúti betegségek, a fülgyulladás, a hasmenés és a SIDS kockázatát.

Ha nem tudsz szoptatni, nem kell bűntudatot érezned. A baba tápszerrel is boldogulhat és egészséges lehet. És amikor a baba készen áll rá, jöhet a szilárd ételek bevezetése.

Beszélj hozzá

Kutatások azt mutatják, hogy azok a gyermekek, akikhez a szüleik csecsemőként sokat beszélnek, fejlettebb nyelvi készségekkel rendelkeznek, mint azok a gyermekek, akik nem kapnak sok verbális stimulációt.

Beszélgess a babával, miközben pelenkázod, eteted és fürdeted. Jobban fog reagálni, ha tudja, hogy a szavak hozzá szólnak, ezért próbálj meg a babára nézni, miközben beszélsz. Csak mond el, hogy mit csinálsz: „Meleg vizet engedek, hogy megfürdesselek.”

A szülők és más felnőttek természetesen olyan kifejezésmódot használnak, ami egyszerűsített és általában magasabb hangon szólnak a babákhoz. Tanulmányok kimutatták, hogy ez a fajta beszéd segíti a csecsemők nyelvtanulását. Ez azonban ne legyen kitalált szavakból és mondatokból álló beszéd, becézett alakok, fontos, hogy nyelvtanilag helyes legyen.

Olvass, mesélj a babának

Már az első naptól kezdve lehet, sőt jó, ha olvasol a babának. A hangos olvasás az egyik legfontosabb dolog, amit tehetsz, hogy bővítsd gyermeked szókincsét, serkentsd a fantáziáját, fejleszd a nyelvi és szociális készségeit. Emellett egyszerűen jó ok arra is, hogy leülj és megöleld a babádat.

Válassz színes, strapabíró könyveket a babáknak. Olvasás közben beszélgessetek a történetről és a képekről. Ahogy a gyermeked nagyobb lesz, adj lehetőséget neki arra, hogy elgondolkodjon azon, amit hallott, és hogy beszélgessetek a történetről.

Stimuláld a baba érzékeit

Gyermekednek különböző emberekkel, helyekkel és dolgokkal kell találkoznia, hogy megismerje a világot. Minden új interakció információt ad neki a világról és a benne elfoglalt helyéről. Még a legegyszerűbb napi tevékenységek is serkenthetik a baba fejlődését. Íme, néhány ötlet:

  • Játsszatok kukucsjátékot
  • Sétáljatok, vásároljatok be együtt
  • Válassz a babának különböző formájú, textúrájú, színű, hangú és súlyú játékokat és tárgyakat
  • Játszás közben hallgassatok zenét, énekelj, mondókázz
  • Legyen biztonságos a tér, a lakás: ahhoz, hogy felfedezze a világot biztonságos térre van szüksége, különben állandóan azt fogja hallani, hogy „azt ne”, „azt nem szabad”. Ez el fogja venni a kedvét.
  • Hagyd, hogy egyedül fedezze fel a környezetét (ehhez is biztonság kell), nem kell napi 24 órában szórakoztatni
  • Nincs szükség tévére, képernyőre egy babának, még a háttérben sem. Semmit nem tanulnak belőle, ráadásul megszűnik a belső kép készítése is

Az életkorának megfelelően

Mindig a baba életkorának megfelelő játékot, tevékenységet végezzetek. Nem attól fog tanulni, okosabb lenni vagy önállóbb, ha olyan dolgok elé állítod, amelyek meghaladják a képességeit. Ha próbálkozik valamivel, pl. kinyitni egy dobozt, akkor hagyd, ne avatkozz bele és ne nyisd ki helyette. A tanuláshoz a sikerélmény is hozzátartozik, az, hogy ő oldotta meg a feladatot.

Törődj magaddal is

Boldog szülő, boldog gyerek – tartja a mondás. Szülőnek lenni azt is jelenti, hogy állandóan készenlétben vagy, kreatívnak kell lenned, de ehhez nagyon fontos, hogy te is tudj valahonnan töltődni, valahonnan erőt meríteni. Egy frusztrált, kialvatlan, leharcolt anya türelmetlen, kedvetlen lesz a gyerekeivel.

  • Figyelj arra, hogy rendesen egyél és aludj, amikor csak lehetőséged van rá. Minden lelkiismeret-furdalás nélkül szunyókálj délutánonként, amikor a baba is alszik.
  • Szánj időt magadra, menj el sétálni, vegyél egy fürdőt, legyen ebben segítséged, támaszod.
  • Beszélgess valakivel arról, hogy vagy.
  • Kérj segítséget, nagyszülőtől, barátoktól. Delegáld a feladatokat, nem kell mindent egyedül neked megoldanod.

Ha az alábbi tüneteket tapasztalod, beszélj szakemberrel, orvossal:

  • Intenzív szomorúságot vagy szorongást érzel
  • Nem tudsz gondoskodni magadról vagy a babádról
  • Hangulatváltozásokat, intenzív dühöt vagy túlzott sírást tapasztalsz
  • Már nem élvezed azokat a dolgokat, amelyeket korábban szerettél.

Kép: Getty Images

Forrás: Gyerekszoba.hu