Virginia Apgar amerikai aneszteziológus az 1950-es években dolgozta ki rendszerét azzal a céllal, hogy a baba megszületése után gyorsan, rövid időn belül néhány standard segítségével megállapítható legyen, milyen állapotban van az újszülött.
Az aneszteziológus nevéből Apgar-értéknek elnevezett vizsgálat bizonyos jellegzetességeket figyel meg az újszülöttön, amelyeket a megszületés után első, majd ötödik percben is megnéznek. Erre azért van szükség, mert a kinti élethez való alkalmazkodás nem minden újszülött esetében történik ugyanabban az ütemben.
A különböző kategóriákban 0, 1 vagy 2 pontot kaphat a baba állapota az első és ötödik percben, azaz a maximum a 10/10-es Apgar-értékek lehet.
Az Apgar mérés során a következőket figyelik meg:
A: Appearance vagyis bőrszín. Ha a bőr színe rózsaszín az 2 pont, 1 pont, ha a végtagok kékek, teste rózsaszín, 0 pont, ha az egész újszülött kék, sápadt.
P: Pulse vagyis pulzus, szívverés. Az egészséges újszülöttnek percenként 100 fölött ver a szíve, ez a 2 pont. 1 pont, ha 100 alatt van, 0 pedig akkor, ha nem érzékelhető.
G: Grimace vagyis reflexek. A reflexek működését általában az orrgaratba vezetett puha szondával ellenőrzik. Jó, ha erre tüsszent vagy köhög az újszülött (2 pont), de legalább egy fintor, grimasz megjelenik az arcán (1 pont). 0 pont, ha a babából nem váltható ki a reflex.
A: Activity vagyis izomtónus. Az aktív mozgás 2 pont, a végtagoknál flexiók, beszűkült mozgás 1 pont, míg az ernyedt, petyhüdt izomtónus 0 pont.
R: Respiration vagyis légzés. A születés után a tüdőbe áramló levegővel indul meg a légzés. Ennek jele a sírás, ez 2 pontot jelent, a lassú, szabálytalan 1-et, míg ha nincs légzés, akkor 0-t.
Kép: Getty Images
Forrás: Gyerekszoba.hu