2016-tól bővült a gyed (gyermekgondozási díj) extra: már a baba hat hónapos korától újra dolgozhat a szülő, miközben nem esik el a családtámogatástól.
Természetesen ez nem jelenti azt, hogy kötelező a szülőnek a csecsemő féléves korától visszatérnie a munkaerőpiacra, ugyanakkor sok családban nagy szükség mutatkozik arra, hogy két kereset legyen. A munkavállalás mértéke nincs korlátozva, a szülőnek pedig, aki munkába áll miután gyermeke betöltötte a féléves kort, a GYED-et folyósító szerv felé nincs bejelentési kötelezettsége.
Továbbra is létezik a testvérgyed, azaz két gyermek után kétszeres, három gyermek után háromszoros összeg jár, ha a gyerekek rövid időn belül születnek egymás után. Szintén megmaradt a diplomás GYED, amelyet főiskolai, egyetemi hallgatók és frissen végzettek igényelhetne egy évre.
A GYED Extrához tartozik szintén, hogy azok a munkaadók, akik három-vagy többgyermekes kismamákat foglalkoztatnak adókedvezményekre jogosultak.
A GYED biztosítási jogviszonyhoz kötött, havi rendszerességgel, a gyermek kétéves koráig (ikergyermekek esetén hároméves korukig) járó juttatás, melyet az a szülő igényelhet, aki a szülést megelőzően 365 napon át két éven belül biztosított volt. A 365 napnak nem kell folyamatosnak lennie, több minden is beleszámít, pl. baleseti táppénz, CSED, rehabilitációs járadék.
A GYED összege maximalizálva van: legfeljebb havonta a mindenkori minimálbér kétszeresének 70%-a, azaz 155.400 forint.
További információk az OEP oldalán.
Kapcsolódó cikkeink: