Baba

10 lehetséges ok, ami miatt rosszul alszik a babád

Időnként még azoknak a babáknak is lehetnek alvási nehézségeik, akik egyébként jó alvók. Ilyenkor fogzás, alvási regresszió, szeparációs szorongás, és más okok is állhatnak a háttérben.
2022. November 08.
rosszul alvó baba
Okok, miért alszik rosszul a baba.

Ha a baba rosszul alszik, a leggyakrabban olyan átmeneti problémák lehetnek a háttérben, mint valamilyen betegség, a fogzás, egy-egy új fejlődési mérföldkő elérése, vagy éppen a változás a baba szokott rutinjában. Milyen gyakori okok lehetnek azok, amelyek miatt a kisbabád többet van ébren, nyűgösebb éjszaka? A baba életkorát tekintve a következőket érdemes figyelembe venni.

0-3 hónapos korban

Az éjszakák és a nappalok felcserélése

Ha a baba nappal nagyon sokat alszik, de utána szinte egész éjszaka ébren van, annak az lehet az oka, hogy még szoknia kell a nappalok és az éjszakák váltakozását, alkalmazkodnia az új életvitelhez. Akár 11 hét is eltelhet, amire a babánál kialakul a 24 órás alvás-ébrenlét ciklus, amire a cirkadián ritmusa működni kezd – és még ekkor is gyakran ébredhet fel éjszaka. Ezt lehet segíteni azzal, ha napközben minél több természetes fénynek teszed ki, kiviszed levegőzni, estére pedig egy megnyugtató rutint alakítotok ki, amiből felismerheti, hogy az éjszakai alvás ideje következik, a szobáját pedig besötétítitek.

Gyakori etetések

Újszülött korban a legtöbb baba legalább egyszer-kétszer éjszaka is felébred enni, a nagyon fiatal, szoptatott újszülött babák akár 1-3 óránként is ébredhetnek. Általában az első néhány hónap után már kevesebbet kel fel a pici az éjszakai evés miatt.

4-5 hónapos korban

Alvási regresszió

Az alvási regresszió teljesen normális a baba fejlődése során, általában először 4 hónapos korban lehet tapasztalni a kicsinél, és gyakran 6, 8, 10 és 12 hónapos korban is lehet tapasztalni. 4 hónapos korban általában az oka az, hogy a kisbabát egyre jobban kezdi érdekelni az őt körülvevő világ, és nem akarja alvással tölteni az időt. A megnyugtató éjszakai rutin különösen fontos ebben az időszakban, és az, hogy a baba napközben eleget aludjon. Az alvási regresszió átmeneti állapot, és hamarosan vissza fog térni a korábbi alvási rutinhoz a kicsi.

Változás az alvási rutinban

Ahogy a baba egyre idősebb lesz, kevesebb alvásra lehet szüksége napközben. Ha úgy tűnik, hogy a változó napirend jól működik, és a baba jól alszik éjszaka, akkor érdemes kitartani mellette. De ha a kevesebb napközbeni szunyókálás miatt nyűgösebb, nehezebben tud elaludni este, akkor több nappali alvásra lehet szüksége. Ilyenkor segíthet egy rövid alvás előtti rutin a szundítások előtt is, például egy altatódal, egy mese, masszázs.

6 hónapos kor után

Fogzási fájdalom

A baba életének első évében bármikor jelentkezhetnek a fogzáshoz kapcsolódó alvási nehézségek. Akár már 3-4 hónapos kortól tapasztalhat a baba fogzási fájdalmat, és az első fogak általában 6-7 hónapos korban bújnak ki – de minden baba egyedi, így a fejlődésük is, ezért van, akinél ez előbb, van, akinél később történik. Ha napközben tapasztalod a fogzás jeleit a kicsinél, akkor arra is számítani kell, hogy az éjszakai alvását is megnehezítheti a fájdalom. Ha éjszaka nyűgös, sír a fogzási fájdalom miatt, próbáld megnyugtatni, beszélj hozzá, simogasd, énekelj egy altatódalt. A fájdalmat segítheti csillapítani egy akár hűtött rágóka, és a fogzást könnyítő, fájdalomcsillapító fogínygélek is. A különböző fájdalomcsillapító készítményekről ajánlott kikérni a gyermekorvos véleményét.

Milyen tünetei lehetnek a fogzásnak?

A baba tejfogai néha fájdalom vagy bármilyen kellemetlenség nélkül bújnak ki, míg máskor olyan gyakori fogzási tünetek jelentkezhetnek, mint például:

  • az íny érzékeny, duzzadt, piros ott, ahol a fog jön
  • kipirosodott arc
  • kiütések az arcon
  • a fül dörzsölése
  • a szokásosnál nagyobb mértékű nyáladzás
  • az ujja, a kézfeje, különböző tárgyak rágása
  • fokozott nyűgösség
  • nem alszik jól

Korai ébredés

Ebben az életkorban az is előfordulhat, hogy a baba korán felébred, és ébren is marad hajnaltól. Ilyenkor meg lehet próbálni kísérletezni a különböző lefekvési időkkel, egy kicsit későbbre tolni az alvás idejét, esetleg jobban besötétíteni a szobát.

Bármely életkorban

Felborult rutinok

Ha a baba megszokott rutinja felborul, legyen szó akár egy valamilyen napközbeni szokás változásáról, olyan érzelmi kihívásról, mint egy új bébiszitter megszokása, vagy valamilyen betegség, például megfázás vagy fülgyulladás miatti időszakos változás, az kihatással lehet az alvásra is. Ilyen esetben még fontosabb, hogy a szokott alvás előtti rutint tartsátok, vagy mielőbb visszatérjetek hozzá, hogy a baba könnyebben viselje ezt az átmeneti időszakot.

Szeparációs szorongás

Amikor a baba egyre függetlenebbé kezd válni, a mozgásában, helyváltoztatásában is egyre önállóbb, szeparációs szorongást is lehet nála tapasztalni, ami az alvást is megnehezítheti. Ez az időszak átmeneti, és valószínűleg hamarosan vissza fog térni a szokott alvási rutin.

Kimerültség

Bár meglepőnek tűnhet, de a túlfáradt babáknak nehézséget okozhat az elalvás. Ahhoz, hogy megelőzd a kimerültséget, túlfáradást, érdemes tartani a következetes alvási rutint, mind a napközbeni, mind az éjszakai alvásokat tekintve.

Betegség

Az orrdugulás, a láz, a fülfájás, a hasfájás, a fájó torok, stb., átmenetileg mind megnehezíthetik a kisbaba éjszakai alvását. Ha valamilyen betegség tüneteit tapasztalod a babánál, javasolt beszélned a gyermekorvossal, aki a megfelelő kezelésben, láz- illetve fájdalomcsillapításban segíthet.

Felhasznált források: whattoexpect.com, medicalnewstoday.com, nhs.uk

Nyitókép forrása: Getty Images

Forrás: Gyerekszoba.hu