Baba

Mi az az alvási regresszió?

A megfelelő minőségű és mennyiségű alvás elengedhetetlen a gyerekek egészséges fejlődéséhez. Az alvási rutin segíthet abban, hogy megfelelő mennyiséget aludjanak a gyerekek, de előfordulhat, hogy még így is alvási regressziót tapasztalunk.
2021. Szeptember 05.
Mi az az alvási regresszió? (fotó: Getty Images)

Életkoronként változó, hogy mennyi alvásra van szükséges egy gyereknek: egy 3 hónaposnál fiatalabb csecsemőnek átlagosan 14-17 órát kell aludnia. A 4 és 11 hónapos kor közötti csecsemőnek körülbelül 12-15 órára van szüksége. Ahogy a gyermek idősebb lesz, valamivel kevesebb alvásra lesz szüksége; a kisgyermekeknek általában 11-14 órára lenne szükségük naponta.

Az alvási rutin sokat segíthet abban, hogy a gyerek elegendő órát aludjon. Az alvási rutin kialakítása nem mindig egyszerű feladat és előfordul, hogy amikor már megtaláltuk a tökéletes módszert, minden gördülékenyen megy, akkor egyszer csak alvási regressziót tapasztalunk.

Mi az az alvási regresszió?

Alvási regresszió akkor következik be, amikor a baba hirtelen más alvási szokásokat vesz fel. Ez egy olyan jelenség, ami bármelyik csecsemővel vagy kisgyerekkel előfordulhat. Például tipikusnak mondható, hogy a baba átalussza az éjszakát, majd egyik napról a másikra éjjel többször ébred, sír. Amikor ez megtörténik, a legfontosabb dolog, amit tehetsz, hogy átsegíted a babát a regresszión – és visszavezeted az alvási rutinjához.Az alvási regresszió jellemzően fejlődési ugrásokhoz kapcsolódik. “Lehet, hogy egy hétig a szokásosnál több éjszakai ébredést veszel észre, egy héttel később pedig hirtelen sokkal több új szót mond, vagy a mászásról az állásra vagy az állásról a járásra vált” – mondja Dr. Navya Mysore, orvos.Bármilyen változás a gyermek alvási szokásaiban lehet alvási regresszió. Például, ha a baba éppen csak elkezdte átaludni az éjszakát, előfordulhat, hogy hirtelen nyűgös lesz, és többször felébred éjjel. Vagy elkezdheti visszautasítani az alvást alvásidőben, holott korábban könnyen elaludt. Azt is észreveheted, hogy napközben a szokásosnál nyűgösebb, jellemzően azért, mert nem alszik eleget.

Mi okozza az alvási regressziót?

Az alvási regresszió leggyakoribb oka, hogy a baba/kisgyerek elérkezett egy fejlődési mérföldkőhöz. Az alvási regresszió egyéb gyakori okai a következők:Betegség: Ha gyermeke beteg, gyakran nyugtalan. Ez befolyásolja az alvásuk minőségét, és néha visszafejlődéshez vezet.

Fogzás: A fogzás fájdalmas, kellemetlen, ami befolyásolhatja a baba alvásmintázatát.

Külső változások: Egy nagy változás gyermeked életében, például egy költözés vagy új testvér érkezése szintén okozhat alvási regressziót.

Mennyi ideig tart az alvási regresszió?

Bár gyakran nem úgy tűnik (különösen azokon a napokon, amikor gyermeked hajnali 2-kor sem tud aludni), az alvási regresszió általában rövid ideig tart, átlagosan 1-2 hétig. Az, hogy meddig tart, elsősorban attól függ, hogy mi okozza. Amint megszűnik az alapprobléma, az alvási mintázat is visszatér a régi kerékvágásba.Az alvási regresszió annyiban előre kiszámítható, hogy általában a baba életének bizonyos fejlődési mérföldköveinél következik be. Ezek azok a korok, amikor az alvási regresszió a legvalószínűbb.

4 hónapos alvási regresszió

Ebben a korban a baba számos fejlődési változáson megy keresztül. A fiatalabb babáknak átlagosan 14-17 órára van szükségük, de 4 és 11 hónapos kor között 12-15 órát kell aludniuk. Ekkor alakul ki a baba cirkadián ritmusa is, ami azt jelenti, hogy hajlamosabb az ébredésre.

8 hónapos alvási regresszió

Ebben az időszakban a baba kognitív és fizikai képességei is fejlődnek. Valószínűleg elkezdett kúszni, mászni vagy akár megpróbál önállóan megállni.

12 hónapos alvási regresszió

Ha a kisbabád egyéves lesz, az elég nagy dolog – mindkettőtök számára! Ebben a korban a baba a legaktívabb. Azzal, hogy járni és beszélni tud, egy teljesen új világ tárul elé. Kíváncsiságuk minden eddiginél nagyobb lesz; felfedezik a körülöttük lévő világot.

18 hónapos alvási regresszió

Amikor a baba betölti a 18. hónapot, már javában fogzik. Ez a nagyon kellemetlen folyamat gyakran okoz az alvási regressziót.

Hogyan segítsük át a babát az alvási regresszión?

Az alvási regresszió egy átmeneti állapot. Azzal segíthetjük őt, hogy türelmesek vagyunk, miközben próbáljuk tartani az alvási rutint. Az alvási regresszió csak egy változás, ami miatt nem kell aggódni.

“Az alvási regresszió kezelése nagyon nehéz és kimerítő lehet, ezért a szülőknek türelmesnek kell lenniük önmagukkal is” – mondja Dr. Mysore.Ha szükséges, változtassunk az alvási rutinon: ez lehet rövidebb szunyókálás vagy későbbi lefekvés. Semmiképpen se alakítsuk úgy az alvást, altatást, ami nagy változásokkal jár, pl. ne hagyjuk el teljesen a délutáni alvást.Fektessük le a babát akkor, amikor álmos. Ez segíthet neki abban is, hogy megtanuljon magától elaludni.Korlátozzuk a képernyő előtt töltött időt. Tanulmányok azt mutatják, hogy a képernyőnek való kitettség, különösen nem sokkal lefekvés előtt, elnyomhatja a melatonint, egy olyan hormont az agyban, amely szabályozza, hogyan alszunk.Az alvási regresszió nehéz időszak mind neked, mind a babádnak, de pár hét alatt elmúlik. Többször is előfordulhat a baba növekedése során; és ez teljesen normális.(Cikk forrása: verywellfamily.com)