Ahogy a terhesség alatt, úgy a szoptatás időszakában sem kell teljesen lemondani a kávézásról, viszont ilyenkor sem érdemes ebből túllépni az ajánlott mennyiséget.
A What to Expect portál szerint bár nyomokban található koffein az anyatejben, de ez a mennyiség az egészséges, időre született babáknak általában nem okoz gondot. Azonban ahogy ők is kiemelik, egyes babák kissé érzékenyebbek lehetnek a koffeinre, mint mások. A koraszülöttek és az újszülöttek például kissé érzékenyebbek lehetnek a koffeinre.
Ha azt veszed észre, hogy a baba nyűgösebb, ingerlékenyebb, éberebb vagy izgatottabb, érdemes lehet csökkenteni a kávé/koffeinbevitel mennyiségét, és megnézni, hogy javul-e ettől a helyzet.
A koffeinfogyasztást érdemes úgy időzíteni, hogy ne közvetlenül a szoptatás vagy az anyatej lefejése előtt vagy közben legyen, és legyen ideje ürülni a szervezetből a következő etetésig. Ahogy azt a La Leche Liga International is írja, a koffein a kávéfogyasztás után egy-két órával választódik ki a legnagyobb mennyiségben az anyatejben.
Mennyi koffeint lehet fogyasztani a szoptatás időszakában?
A koffeinbevitelre vonatkozó maximális napi ajánlás a szoptatás alatt hasonlóan alakul, mint a terhesség időszakában. Ez nagyjából napi 200 mg koffeint jelent, ami körülbelül két csésze kávénak felel meg, a kávé fajtájától függően – ennyit javasol az Amerikai Szülészeti és Nőgyógyászati Kollégium (ACOG) és az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) is.
Arra érdemes figyelned, hogy koffein nem csak a kávéban lehet, hanem egyéb ételekben és italokban is, mint például a kakaóban/csokoládéban, teákban (fekete, zöld, matcha – de bizonyos gyümölcsös vagy herba tea keverékekben is), üdítőkben, sportitalokban és energiaitalokban, minimálisan a koffeinmentes kávékban, vagy egyes gyógyszerekben. Ezért fontos ezt mindig ellenőrizni az egyes ételek és italok csomagolásán.