Baba

Mi az oka annak, amiért a baba nyálbuborékokat fúj álmában?

Mi a magyarázata annak, hogy a kisbabák nyálbuborékokat fújnak álmukban?
2022. Július 16.
Írd ide a képaláírástMi az oka annak, amiért a baba nyálbuborékokat fúj álmában? (Fotó: Getty Images)

A kisbaba minden egyes új arckifejezése lenyűgöző az újdonsült szülőknek, és természetesen hihetetlenül aranyos is. De van néhány érdekes, meglepő dolog is, ami elgondolkodtathat, hogy vajon miért is csinálja azt a pici? Ilyen lehet például az is, hogy miért fúj álmában nyálbuborékokat.

Azt fontos megjegyezni, hogy a néhány hetes újszülött babánál általában nem ad okot aggodalomra, ha a baba nyálbuborékokat fúj alvás közben. A Romper szerint ez valójában a gravitáció eredménye. ” Amikor a csecsemők a hátukon alszanak, a nyál általában lefolyik, majd lenyelik” – mondta a portálnak Dr. Jessica Madden, az Amerikai Gyermekgyógyászati Akadémia tagja, IBCLC, a Primrose Newborn Care alapítója. “Amikor hason vagy oldalt alszanak, a nyál könnyen összegyűlik, és kifolyik a szájukon keresztül.” Ugyanez az oka annak, amiért egyes idősebb gyerekek és felnőttek nyáladzanak alvás közben.

Valójában sok baba fejlődésének egészséges része a nyálbuborékok fújása. “Ez az orális-motoros funkciók fejlődésének normális része, amely 3-6 hónapos kor között következik be” – magyarázta Madden. “A nyáladzás a fogzáshoz is kapcsolódik, és sok babának nagyjából 6 hónapos kora körül jön az első foga.” De természetesen az alvás közbeni nyálbuborékokkal nem kommunikál a pici, legalábbis tudatos szinten nem.

Mindaddig, amíg nem nagy mennyiségű nyálról van szó, az alvás közbeni nyáladzás csak azt mutatja, hogy a kisbaba fejlődik. “A babák nyálmirigyekkel születnek, de ezek csak 3-6 hónapos koruk körül kezdenek el gyorsan fejlődni” – mondta Madden. Tehát a csecsemők termelnek kis mennyiségű nyálat a születésük után, de 2-3 hónapos korukig nem termelnek bőséges mennyiséget. Tehát először is a megnövekedett nyál az oka annak, hogy a baba képes létrehozni a buborékokat. És a baba új arcmozdulatokkal és új motoros készségekkel is kísérletezik.

Lehet túl sok a nyáladzás mennyisége?

A legtöbb esetben teljesen normális a nyáladzás és a nyálbuborékok képződése alváskor. Ha azonban a nyáladzás túl nagy mennyiségűnek tűnik, vagy ha a baba betegnek tűnik, érdemes a gyermekorvossal is beszélni. Madden szerint újszülött korban nem normális a túlzott nyáladzás. ” Minden újszülöttet vagy fiatal csecsemőt (2 hónaposnál fiatalabbat), aki sokat nyáladzik, ki kell vizsgálni, hogy megbizonyosodjanak arról, hogy nincs nyelési- vagy nyelőcsőproblémája.”

A fokozott nyáladzás másik oka, különösen, ahogy a baba idősebb lesz, a megfázás. “Az idősebb babák nyitott szájjal kezdhetnek el aludni, és alvás közben többet nyáladzhatnak, ha orrdugulásuk van” – mondta el Madden, és hozzátette, hogy ennek javulnia kell, ahogy felépülnek a mefázásból.

Illetve a jelentősen megnövekedett nyáladzásra érdemes bármely életkorban figyelni. Madden elmondta: “Bármely életkorban meg kell nézni a hirtelen fellépő túlzott nyáladzást, hogy megbizonyosodjunk arról, hogy nem zárja-e el valami a torkot, például idegen test, vagy nem valamilyen mandula vagy gégefedő fertőzésről van szó.”

Forrás: romper.com