1. Segíts beállítani belső óráját!
Hozzánk hasonlóan, a babáknak is van egy ún. cirkadián ritmusuk (belső időmérő rendszerük), ami a napi tevékenységeiket meghatározza, és szorosan kapcsolódik a világosság és sötétség váltakozásához. Ez az óra azonban nincs előre beprogramozva a babákban, ezért sokáig nem lesz szinkronban a külső 24 órás napi ritmussal.Hallottál róla, hogy az újszülötteknél cirkadián ritmusa a 6-8. hét körül alakul ki? Ez azt jelenti, hogy a babák ekkortájt kezdik megkülönböztetni a nappalokat és az éjszakákat.Szülőként szerencsére sokat tehetünk azért, hogy finoman behangoljuk ezt az órát, azaz jelzéseket adjunk az adott napszakról.Íme néhány tipp, hogy segíthetünk babánknak:
- Nap közben tartózkodjatok minél többet természetes fényben!
- A nappali alváskor ne használj sötétítőfüggönyt (csak a direkt napfénytől kell óvni a babát)!
- A hosszúra nyúlt, késő délutáni szunyókálásokat érdemes kerülni!
- Éjszakára használj sötétítőfüggönyt!
- Légy következetes! Legyen az esti lefekvés mindig ugyanabban az időben!
- Minimalizáld (illetve szüntesd meg) a mesterséges fényeket a baba szobájában az alvásidőben! Praktikus lehet egy fényerőszabályzó beszerzése is!
- Elalváskor a piros fényt segítheti a melatonin hormon termelődését, ami támogatja a pici alvását.
- Ha éjszaka felébred a csecsemő, halkan-csendben reagálj az igényeire! Kerüld a szemkontaktust, a beszélgetést és a baba szórakoztatását!
- Feleslegesen ne keltsd fel a csecsemőt, csak ha éhes-szomjas és feltétlenül szükséges a pelenka kicserélése!
2. Teremts nyugodt, békés hangulatot az esti alvás előtt!
Egyikünk sem alszik jól, ha szorongunk vagy ingerültek vagyunk, és ezzel a babák is pont így vannak! Lefekvés előtt gondoskodj róla, hogy babád biztonságban, szeretve érezze magát – a testkontaktus, a babusgatás és a sok ölelés segít ebben. Emellett tedd félre a feszültségeket és a napi stresszt is, amit az érzékeny csecsemő azonnal megérez rajtad!
Alakítsatok ki csak az esti alváshoz kötődő megnyugtató szertartásokat: meseolvasás, zenehallgatás, fürdés utáni masszírozás, beszélgetés stb.
- Kapcsolódó: Így altasd el a babát – A legjobb tippek!
3. Engedd meg, hogy minden este magával vihesse kedvenc játékát az ágyába!
Egy takaró, pelenka vagy egy kedvenc játék segíthet abban, hogy a baba könnyebben elaludjon, és az éjszakai megébredések utáni is álomra hajthassa a fejét mihamarabb.Győződj meg arról, hogy a választott játék biztonságos legyen: ne legyenek rajta hosszú szalagok, madzagok és letéphető gombok, esetleg más olyan részek, amelyek fulladásveszélyesek.Mit szólnál egy pihe-puha, ölelnivaló társhoz a babaágyban?
A Fisher-Price Szunyókáló Koala kellemes – személyre szabható – hangokkal és fényekkel segíti álomba ringatni babádat – nyugodt ritmusban föl-le mozgó pocakja pedig természetes módon nyugtatja meg a legkisebbeket is.
4. Győződj meg arról, hogy ideálisak legyenek az alvás körülményei!
- Mindig tiszta, száraz pelenkával kerüljön ágyba a pici!
- Fontos, hogy ne legyen melege, de ne is fázzék!
- Viseljen kényelmes, pamutból készült ruházatot!
- Az első hónapokban sok csecsemő szeret “szorosan aludni”, (pl. bepólyálva), de a kisebbek nagyra értékelik a babafészket is, ami az anyaméhben töltött időszakra emlékeztetik őket.
- Az idősebb csecsemők már szeretik, ha nagyobb mozgásszabadságuk van alváskor: egy laza takaró vagy egy kényelmes hálózsák ideális lehet számukra.
- Ügyelj a babaszoba hőmérsékletére is (21-22 fok)!
- Gondoskodj a megfelelő páratartalomról – ha nagyon száraz a levegő, ehhez párásítókészüléket is érdemes igénybe venni.
5. Nem kell lenémítani mindent, de az éles zajforrásokat szűrd ki!
Nem kell patikai körülményeket teremteni a baba körül – nem kell a családnak néma csendbe burkolódzni az alvásidőre! Az esti tevékenységgel járó zajok teljesen természetesek, ugyanakkor a nagy hangzavarral járó elfoglaltságokat hanyagoljuk ebben az időben!
Egy praktikus tipp: A kellemetlen ajtócsukódás hangot tompíthatod, ha egy vastagabb gumiszalagot áthurkolsz a két kilincs vagy ajtógomb között úgy, hogy X alakot képezzen a retesz felett.
6. Figyeld az alvásra utaló jeleket!
Bár minden baba más és más, vannak olyan jelek, amelyek arra utalnak, hogy a baba álmos, és ideje lefeküdni.
Íme néhány gyakori jelzés, amire érdemes figyelned:
- lassuló mozgás, kevesebb aktivitás
- fülmorzsolgatás, hajtekergetés
- le-lecsukódó szemek, üveges tekintet
- ásítás
- sírás
- ökölbe szorított kéz
- homlokráncolás
7. Az ágy az alvás helye legyen!
Fontos, hogy az ágy kifejezetten az alvás helyszíne legyen, és ne a játéké vagy a gyermekmegőrzésé! Arra is figyelj nagyon, hogy ne büntesd a nagyobb gyermeket azzal, hogy a szobájába küldöd. Ezzel csak azt éred el, hogy rossz érzések tárulnak ehhez a helyhez, ami az esti lefekvést is megnehezítheti.ÚtravalóulNincs tökéletes vagy rossz hely, ha a babák alvásáról van szó. A csecsemők egy része a saját kiságyában és szobájában alszik szívesebben, míg sokan inkább a szüleik ágyában érzik magukat biztonságban.
A legtöbb szülő számtalan alvási és altatási módszert kipróbál, mire a gyermek kétéves lesz, és ez teljesen rendjén van!
Légy nyitott, és tartsd szem előtt a babád igényeit és a családod nyújtotta lehetőségeket is!Forrás: