A szülők időnként azt vehetik észre, hogy újszülött kisbabájuk nyögdécsel, morog vagy nyöszörög, és ez bizony ijesztő is lehet: könnyen azt hihetjük, hogy ez a fájdalom jele, vagyis a baba azért adja ki ezeket a hangokat, mert szenved. Valójában azonban a legtöbbször teljesen normálisak ezek a hangok, és bizony a kakilás “megtanulásával” vannak összefüggésben. A székletürítés során a felnőttek ellazítják a medencefenék izmait és megfeszítik a hasizmaikat, hogy nyomást gyakoroljanak a belekre, vagyis “átsegítsék” a székletet a bélrendszeren. Erre a kisbabák azonban még nem képesek, a hasizmaik ugyanis még nem elég erősek. Ezért a rekeszizmaikat használják, ez pedig a hangszálakat is befolyásolhatja – ez tulajdonképpen a nyöszörgés. A hangokat kísérheti sírás, látható erőlködés, kipirosodó vagy lilás árnyalatúvá váló arcszín is.
Mi okozhatja még a furcsa hangokat?
A nyöszörgésnek oka lehet ezek mellett számos más dolog is:
- szabálytalan légzési ritmus
- az orrjáratokban felgyülemlő váladék
- az álmodás
- refluxbetegség
Lehet, hogy székrekedés?
A székletürítést kísérő nyöszörgés nem azonos a székrekedéssel. Bár a kisbaba erőlködhet, a széklete általában lágyabb állagú. A székrekedés tünetei közé tartozik az apró, kemény, száraz széklet, az étvágytalanság, a heti három vagy kevesebb székletürítés, a pocak keménysége, illetve a székletürítést megelőző sírás, nyűgösség.
Mikor forduljunk orvoshoz?
A nyöszörgéssel kapcsolatos panaszok általában saját maguktól elmúlnak, de érdemes orvoshoz fordulni, ha más tüneteket is észreveszünk a kisbabán, például nyűgösséget, lázat, vagy ha a kicsi nyelve, ajkai kékes árnyalatúvá válnak, ha szünetet tart két lélegzetvétel között, esetleg a nyögés, nyöszörgés mindig a lélegzetvétel végén jelentkezik. Ezek ugyanis légzési problémákat is jelezhetnek.
(Forrás: medicalnewstoday.com)
Ez is érdekelhet: