A legtöbb szakkönyv és a gyerekorvosok többsége is úgy véli, hogy a csecsemőknek egyéves korukra illene átaludniuk az éjszakákat. Egy új-zélandi kutatás azt vizsgálta, vajon tényleg képesek-e erre a gyerekek. Az éjszaka végigalvásának három különféle fajtájával találkoztak: az egyik az éjféltől hajnal ötig tartó, a másik az egyfolytában nyolc óra hosszat tartó, a harmadik pedig az este tíztől reggel hatig – egyébként szintén nyolc órán át – tartó, amely amúgy a legjobban illeszkedik a családok életritmusába.
A kutatók megkérték a szülőket, hogy egy éven keresztül, havonta hat napon át vezessenek naplót gyermekük alvási szokásáról, miközben videofelvevővel is megfigyelték őket. A vizsgálat végére kiderült, hogy a csecsemők három hónapos korukra képesek átaludni az éjszakát úgy, hogy a fenti három típus közül az egyikbe besorolhatóak lesznek. Bár az este tíztől reggel hatig tartó alvást kicsit nehezebb volt megvalósítani, sokuknak még ez is sikerült.
A tanulmány fő szerzője, Jacqueline M. T. Henderson, a Canterbury Egyetem munkatársa elismerte, hogy a kutatás során arra nem tértek ki, vajon a vizsgált csecsemők anyatejjel vagy tápszerrel tápláltak voltak-e, noha köztudott, hogy a szoptatott csecsemők gyakrabban kelnek fel éjszaka enni, mint cumisüvegből táplált társaik. Mindenesetre a tanulmány új-zélandi szerzői azt állítják, a fenti vizsgálat bebizonyította, hogy a csecsemőket legkésőbb négy hónapos korukra igenis meg lehet tanítani arra, hogy este tíztől reggel hatig aludjanak.
A tanulmányt a Pediatrics című folyóirat közölte.
Kapcsolódó cikkeink:
Forrás: Medipress