Világos sárga vizelet
“A vizelet általában sárga” – mondta el a romper.com portálnak dr. Danelle Fisher, az Amerikai Gyermekgyógyászati Akadémia (FAAP) tagja, a Providence Saint John’s Health Center gyermekgyógyászati osztályának elnöke, és hozzátette, hogy éjszaka koncentrálódik a vizelet, így az első reggeli pelenkacserekor áthatóbb, csípősebb lehet, mint a nap további részében, de ennek meg kell oldódnia, ahogy a baba folyadékot fogyaszt.
Míg a baba vizeletének általában világos sárgának kell lennie, “minél koncentráltabb, annál sötétebb sárga” – mondta a portálnak dr. Gina Posner, a MemorialCare Orange Coast Medical Center gyermekorvosa. Így reggel a kicsit sötétebb színű vizelet nem kell, hogy aggodalomra adjon okot.
Piros vizelet
Ha piros, vörös színű a baba vizelete, az komoly állapotot is jelezhet. “A vizelet aggasztó színei közé tartozik, ha barna vagy vörös, ami vért jelezhet a vizeletben” – hívta fel rá a figyelmet Fisher.
Egy 2014-es, az Italian Journal of Pediatrics című folyóiratban publikált tanulmány szerint a vörös vizelet a gyermekeknél olyan rendellenességekre utalhat, mint a húgyúti fertőzések, az örökletes cisztás vesebetegségek, vagy a glomerulonephritis (a vesék szűrő részének gyulladása és károsodása). Azonban a baba által szedett gyógyszerek vagy elfogyasztott ételfestékek eredménye is lehet.
Mivel a vörösség vér jelenlétét is jelezheti, ezért javasolt felkeresni a gyermek orvosát ilyen esetben.
- Kapcsolódó: Miről árulkodik a baba székletének színe?
Zöld, rózsaszín vagy narancssárga vizelet
Leggyakrabban az elfogyasztott ételtől függően változhat kissé a vizelet árnyalata. Néha a vizelet sötétebb vagy világosabb a hidratáltsági állapottól függően, de a fogyasztott ételek és italok is hatással lehetnek a színére, olykor a sárga vagy a zöld világosabb árnyalatai irányába tolva, dr. Kelly Fradin, az Amerikai Gyermekgyógyászati Akadémia (FAAP) munkatársa, gyermekorvos szerint.
Továbbá szoptatott babák esetében bizonyos élelmiszerek, ételfestékek, gyógynövények és vitamin-étrendkiegészítők is hatással lehetnek az anyatej színére, és általa az újszülött baba vizelete is változhat zöldre, rózsaszínre vagy narancssárgára.
Sötét sárga vizelet
A sötétebb sárga vizelet általában nem jelent problémát, de ha állandó mintázatot észlelünk, meg kell vizsgálni. A szokásosnál sötétebbnek tűnő és erősebb szagú vizelet ugyanis a kiszáradás jele is lehet, különösen bizonyos tünetekkel és viselkedéssel együtt. “Kiszáradás esetén a babák könnyek nélkül sírhatnak [és] inkább ragacsos lehet az ajkuk és a nyelvük, mint nedves” – tette hozzá Fradin. “Kiszáradás esetén a babák általában fáradékonyabbak és ‘levertebbek’, mint a jól hidratált babák.”
A kiszáradás (dehidratáció) azt jelenti, hogy a baba túl sok veszített, és nem tud annyi folyadékot inni, hogy azonnal pótolja – írja a healthline.com. A kisméretük miatt a babák és a kisgyerekek könnyebben veszíthetnek vizet és lehetnek dehidratáltak. Súlyos esetben a kiszáradás veszélyes lehet, ezért fontos kezelni.
- Kapcsolódó: Urológiai problémák gyermekkorban
A kiszáradás jelei
A kiszáradás tünetei a baba vízveszteségétől függően változhatnak. Újszülötteknél, csecsemőknél és kisgyerekeknél is eltérőek lehetnek a jelei.
Az újszülötteknél a kiszáradás gyakori jelei lehetnek:
- a fejtetőn található puha pont beesett
- túl sokat alszik (többet annál is, ami egy babánál szokásos)
- beesett szemek
- kevés könnyel vagy könny nélkül sír
- nyűgösség
- hideg vagy elszíneződött kéz és láb
- ráncos bőr
A csecsemőknél és kisgyermekeknél a kiszáradás gyakori jelei lehetnek:
- nincs kedve játszani
- fáradt vagy nyűgös
- száraz a pelenkája 6 órán keresztül vagy tovább
- beesett szemek
- kevés könnyel vagy könny nélkül sír
- szájszárazság
- székrekedés vagy kemény, illetve kevés széklet ürítése (ha a dehidratáció az elégtelen mennyiségű folyadékfogyasztás következménye)
- hideg kezek
- gyors légzés
- gyors szívverés
Figyelem! A cikkben található információ tájékoztató jellegű, ha a megszokottól eltérő színű gyermeked vizelete, érdemes kikérni a gyermekorvos véleményét!
Források: romper.com, healthline.com