A babák és kisgyerekek fogának elszíneződése hátterében lehet veleszületett, egészségügyi vagy életmódbeli ok – írja a Momjunction.com. Az elszíneződés lehetséges okai:
- Nem megfelelő fogmosás: ez az egyik elsődleges oka számos fogászati problémának, amely plakk-képződéshez, fogszuvasodáshoz vezethet. Továbbá növeli a baktériumok számát a szájüregben, ami a fogak elszíneződését okozhatja.
- Cukros üdítőitalok: a fogszuvasodás esélyét növeli a túlzott cukorfogyasztás. A szuvas fogak szürke vagy fekete elszíneződéssel járhatnak.
- Egyes gyógyszerek: bizonyos gyógyszerek is okozhatják a fogak elszíneződését. Ilyenek lehetnek például a tetraciklin tartalmú gyógyszerek (ha az édesanya a várandósság alatt szedett ilyen készítményt, az is okozhatja a baba fogainak elszíneződését, amelyek barnás elszíneződéssel járhatnak; a vas-kiegészítők, amelyek feketés elszíneződést; vagy a glibenclamide hatóanyagú gyógyszerek, amelyek szintén barnás elszíneződést eredményezhetnek.
- A fog sérülése: ha a fog megsérül, az károsíthatja az idegek és a fog vérellátást, és idővel a fog pirosas-barnás elszíneződésével járhat.
- Fejlődési probléma: a veleszületett fogproblémák miatt is elszíneződhetnek a fogak. Ilyen lehet egy örökletes fogzománc rendellenesség, az amelogenesis imperfecta vagy más néven hypoplasia, amely miatt repedések, mély barázdák jöhetnek létre a fogak felületén, és sárga vagy barna foltokkal járhat.
- Étrendi okok: az olyan erős színű ételek, mint például a málna, a szeder, az áfonya, a cékla, stb., is okozhatnak elszíneződést.
- Sárgaság: a sárgaság fokozott bilirubin-koncentrációt eredményezhet a vérben, és a bilirubin felhalmozódását okozhatja a szervezet különböző szöveteiben. Ha több hétig emelkedett a bilirubin szintje, az zöld elszíneződéssel járhat a fogaknál, ami gyakran állandó változást okozhat a fogzománc és a dentin színében.
- Kapcsolódó: Már a tejfogaknál is gyakori a fogkopás
Milyen tünetei lehetnek a fog elszíneződésének?
- Külső elszíneződések: külső tényezők, például ételek, italok, gyógyszerek, baktériumok, stb. hatására jelentkezhetnek külső elszíneződések, melyektől viszonylag könnyen meg lehet szabadulni. A zománc felső rétegére lehetnek hatással.
- Belső elszíneződések: ilyen esetben az elszíneződés a fog mélyebb rétegeiben van, nem a zománcon. Számos oka lehet, köztük valamilyen fertőzés vagy veleszületett probléma. A belső elszíneződéseket nehezebb eltávolítani.
Mit jelentenek az egyes színek?
- Sárga vagy narancssárga elszíneződés: általában akkor jelenhet meg, amikor az ínyt borító lepedék felszívja a baba által fogyasztott ételek vagy italok színét. A megfelelő fogmosás segíthet megszabadulni ezektől az elszíneződésektől, de amennyiben nem tűnnek el, javasolt felkeresni a fogorvost.
- Fekete vagy sötét elszíneződés: a babáknál az ilyen színű elszíneződés a leggyakoribb. Okozhat fekete foltokat a vaspótlók szedése, de a fogbél elhalása is, sérülés esetén. Ilyen esetben a gyermek fogorvosához kell fordulni.
- Fehér elszíneződés vagy barna foltok: az ilyen elszíneződés fluorózis jele lehet, ami akkor fordulhat elő, ha a kisgyermek például nagy mennyiségű fluoridot tartalmazó fogkrémet használ, vagy lenyeli, megeszi a fluoridot tartalmazó fogkrémet. De okozhatja az ivóvíz magas fluoridtartalma is.
Ha bizonyos ételek okozzák az elszíneződést, az csupán ideiglenes lesz. Ha azonban úgy tűnik, hogy az elszíneződés tartós, illetve a fog mélyebb részeit is érinti, feltétlenül fel kell keresni a fogorvost.
- Kapcsolódó: Babafogápolás: leggyakoribb kérdések
Hogyan előzhető meg a fogak elszíneződése?
- Naponta kétszer mossuk meg a baba vagy a kisgyermek fogait – ha nagyobb gyermek, ösztönözni lehet a szülő felügyelete melletti fogmosásra.
- A fogak kibújása előtt is meg kell tisztítani a fogínyt egy steril, az ujj köré csavart, tiszta, vizes kendővel.
- Kerüljük a cukros üdítőitalok, gyümölcslevek adását a babának, kisgyereknek.
- A babát és a kisgyermeket is vigyük el rendszeresen fogorvosi szűrésre.
- Ha a vaspótló készítménytől színeződik el a fog, annak beadása után érdemes megtisztítani a szájüreget.
- Ne adjunk éjszakára az alváshoz cumisüveget a gyermeknek.
- Mindig az életkornak megfelelő fogkrémet válasszunk – a fogkrém kiválasztásának tekintetében a gyermek fogorvosának véleményét is kikérhetjük.
Ellenőrizzük rendszeresen a gyermek szájüregét, és ha bármilyen változást, elszíneződést tapasztalunk, keressük fel a fogorvost!
A cikk forrása: momjunction.com