A babák sokkal gyorsabban nőnek életük első évében, mint bármikor máskor, kivéve a méhen belül. De néhány csecsemőnél még ebben a mozgalmas időszakban is előfordulhat egy rövid időre, hogy gyors magasság- és súlygyarapodás figyelhető meg.
Az Amerikai Gyermekgyógyászati Akadémia szerint ezek a fejlődési ugrások vagy más néven növekedési ugrások viszonylag gyakoriak, vagyis a legtöbb baba néhány hetente vagy havonta produkál ugrásszerű fejlődést. Mivel minden gyerek más, lehetetlen megmondani, hogy ezek a növekedési ugrások bekövetkeznek-e, és ha igen, mikor.
Dr. Clare Bush, a Columbia Egyetem Orvosi Központjának gyermekgyógyász adjunktusa szerint gyakori a növekedési ugrás amikor egy újszülött 7-10 napos. „A babák megtanultak szopni, az anyukák pedig megtanultak szoptatni. A dolgok innentől kezdve egy kicsit gördülékenyebben mennek végbe” – mondja.
A csecsemők növekedési ugrása a szakértő szerint általában ezekre az időpontokra tehető:
- 3 hetes kor
- 6 hetes kor
- 3 hónapos kor
- 6 hónapos kor
Egy átlagos baba egyéves korára megháromszorozza születési súlyát és 25 centit nő. Nem is csoda, ha ez az intenzív változás kihat a baba közérzetére, és bizonyos dolgokat megváltoztat.
A növekedési ugrás jelei
Különféle jeleket észlelhetsz, amelyek növekedési ugrásra utalnak. Íme a négy leggyakoribb!
- A baba folyamatosan éhes
Amikor végre beáll egy evési ritmus, a baba hirtelen éjjel-nappal enni akar, és oda a rendszeresség. Egy szoptatott csecsemőnél ez két-négy nap maratoni szoptatást is jelenthet. Előfordulhat, hogy a tápszerrel táplált baba elégedetlen lesz, miután kiürítette a cumisüveget.
- Megváltoznak az alvási szokások
Egyes szülők arról számolnak be, hogy csecsemőik többet alszanak a növekedési időszak alatt, míg mások kevesebbet. Egy azonban biztos: az alvás létfontosságú szerepet játszik az elsődleges növekedési hormon termelésében.
- A baba nyűgösebb a szokásosnál
Ez lehet az első két jel következménye: egy éhes és/vagy fáradt baba általában jelzi is a panaszát. Nem könnyíti meg a helyzetüket, hogy növekedési fájdalmat is érezhetnek az éhség és a kimerültség mellett.
- Új trükkök elsajátítása
Lehet, hogy nem kapcsolod össze elsőre a gyermeked újonnan felfedezett képességét – például hogy megtanul tapsolni vagy képes megfogni egy játékot – és a növekedési ugrást. A baba agya azonban ilyenkor együtt fejlődik, változik, növekszik a teste többi részével együtt, aminek eredményeképp új dolgokkal kápráztathat el.
Lehet, hogy más áll a háttérben?
Vedd figyelembe, hogy a növekedési rohamok könnyen összetéveszthetők más “problémákkal”. Ott van például a fogzás. De a túlzott álmosság vagy nyűgösség betegséget is jelezhet, míg az állandó éhség az alacsony tejellátást is. Ha a baba jól pisil és kakil, akkor feltételezheted, hogy az ellátás nem probléma, és megnyugtathat a tudat, hogy az etetési őrület elmúlik.
Fotó: Getty Images, Forrás: Via