Egyes csecsemőkori reflexek csak a fejlődés meghatározott szakaszaiban fordulnak elő. Az újszülött reflexeket már az első hetekben lehet tapasztalni.
Szájreflexek (kereső reflex és szopó reflex)
Ez a reflexcsoport a túlélési reflexek közé tartozik. Ha megsimogatják a baba arcát, ő nyitott szájjal fordul arra, amerről az érintés érkezett. Ez a kereső reflex, és ez segíti a babát abban, hogy megtalálja a mellbimbót, és a szájába tudja venni a szoptatáshoz. A kereső reflex mellett szintén túlélési reflex a szopó reflex: amikor megérintik a baba szájának tetejét, vagy amikor mellre helyezik, illetve cumisüveget helyeznek a szájába, automatikusan szopó mozdulatot tesz. Ezek a reflexek nagyjából a baba 3-4 hónapos koráig tartanak.
- Kapcsolódó: A csecsemőkori reflexek és eltűnésük
Moro reflex (átkaroló reflex)
Ha a babát túl gyorsan fektetik a hátára, vagy a feje hirtelen elmozdul, illetve megriad például egy váratlan hangtól vagy mozdulattól, erre reagálva hátrahajtja a fejét, kinyújtja a karjait és lábait, majd gyorsan összehúzza, mintha valamit átkarolna, és akár hangosan sírhat. Ez a Moro reflex, melyet akár a baba saját hangosabb sírása is kiválthat belőle. Ez a reflex nagyjából a baba 2 hónapos koráig tart.
Lépegető reflex
Egy rejtélyes, és nagyon aranyos reflex a lépegető reflex. Ha a babát egyenesen tartják a hóna alatt fogva úgy, hogy a lába szilárd felületet érint, akkor egymás után emeli a lábait, mintha ténylegesen lépegetne. Ez a reflex nagyjából a baba 2 hónapos koráig marad aktív.
- Kapcsolódó: A visszamaradó csecsemőkori reflexek hatásai
Aszimmetrikus tónusos nyaki reflex
Az egyik legérdekesebb reflex, mely akkor tapasztalható, amikor a baba a fejével oldalra fordul, az azonos oldali végtagjait kinyújtja, míg az ellenkező oldalon behajlítja a karjait és a lábait. Ezt nevezik vívási helyzetnek is. Ez a reflex nagyjából a baba 5-7 hónapos koráig marad aktív.
Fogó reflex
A fogó reflex akkor tapasztalható, amikor a baba szorosan megfogja az ujjat, amit a tenyerébe helyeznek, vagy amellyel megsimogatják a tenyerét. Hasonlóan működik a talpi fogó reflex is, amely során a talp enyhe nyomására vagy simogatására a baba behajlítja a lábujjait. A fogó reflex nagyjából a baba 5-6 hónapos koráig marad aktív, míg a talpi fogó reflex 9-12 hónapos koráig.
Babinski-reflex (talpi reflex)
Amikor a baba talpának oldalsó élén végighúznak valamilyen tompa tárgyat, szétterpeszti a lábujjait a hüvelykujjal ellentétes irányba, a talpát pedig kifeszíti. A Babinski-reflex eltűnhet már 6 hónaposan, de nagyjából inkább 10-12 hónapos korig marad aktív.Források:stanfordchildrens.org