Sokféle szempontból megközelíthetjük a reggelizés kérdését, de nézzük előbb azt, mit mondanak a kutatások:
A Megújulás szülés után című könyvben egész fejezet foglalkozik a reggelivel. Csupa egészséges, nem sok időráfordítást igénylő recept, melyekből ízelítőt kaphatsz itt a Babaszobán is:
Ki nem reggelizik?
Ezek után kész csoda, hogy nem reggelizik mindenki. Az amerikaiak 93 százaléka például a reggelit jelöli meg a nap legfontosabb étkezéseként, ám csupán 44 százalékuk reggelizik rendszeresen. Sokkoló, 2009-es adat szintén az Egyesült Államokból (ahol jelenleg a világon a legtöbb túlsúlyos és elhízott ember él), hogy a gyerekeknek gyártott, egészségesnek kikiáltott gabonakészítmények, az úgynevezett cereáliák 85 százalékkal (!!!) több cukrot, 65 százalékkal kevesebb rostot, 60 százalékkal több sót tartalmaznak, mint a felnőtteknek gyártott hasonló termékek. És az átlag amerikai óvodás egy év alatt 642 gabonapehely-reklámot lát a televízióban. Ezek az álegészséges ételek jelentősen hozzájárulnak a túlzott szénhidrátbevitelhez és a gyerekkori elhízáshoz.
Érdekes, ám kissé morbid adat a halálraítéltek utolsó, választott reggelijéről szóló fejtegetés. Megdöbbentő, hogy a súlyos, erőszakos bűncselekmény miatt elítélteknek csupán 7 százaléka volt rendszeres reggeliző.
És vajon miért nem reggelizik az, aki rendszeresen kihagyja? Többnyire arra hivatkoznak, hogy nem éhesek reggel, hogy nincs idejük reggelizni, hogy nincs idejük reggelit készíteni, és hogy szívesebben alusznak reggelikészítés helyett kicsit tovább. A rejtett ok sokszor az, különösen túlsúlyosaknál, hogy azt hiszik, jól kezdődik a nap, ha már a reggelit sikerül kihagyni. Pedig a tények épp az ellenkezőjét bizonyítják.
Lépegetés a reggelizés felé
Ha a ritkán vagy sosem reggelizők közé tartozol, legfőbb ideje, hogy változtass ezen már csak azért is, mert azt is több kutatás bizonyítja, hogy a rendszeresen reggeliző szülőknek a gyerekei is jóval nagyobb eséllyel válnak maguk is rendszeres reggelizővé.
1. Este hat után ne egyél jelentős mennyiségű ételt, legjobb, ha fokozatosan áttérsz a jelképes vacsorára: nyers zöldség, saláta, joghurt, kefir, nem túl sok gyümölcs, a lényeg, hogy magas rosttartalmú legyen. Az éjszakai evéseket kerüld.
2. Reggel kelj fel korán, hogy bőségesen legyen időd elkészülni, kényelmesen reggelizni. A nap békés, stresszmentes alapozása meghálálja magát!
3. Szépen terített asztalnál reggelizz, és mindent gondosan rágj meg. Egyél-igyál bőségesen az egészséges kínálatból.
4. A reggeli lehet a nap legnagyobb szénhidráttartalmú étkezése. Például zabkása nyers gyümölcsökkel, saláta sajtkrémes pirítóssal, tejeskávé cukor és édesítés nélkül. Konkrét ötleteket a babaszoba fogyókúrás menüsoraiban találsz.
További ötletekért látogass el ide, ahol más népek, országok reggelizési szokásairól olvashatsz, és recepteket is találsz.
Kapcsolódó cikkeink: