Szájpenész
A szájpenész forrása az a candida gomba, ami bennünk, egészséges emberekben is megtalálható, de nem okoz betegséget. A csecsemőknél azonban – lévén az ő immunrendszerük még fejletlen – a candida gomba elszaporodása szájpenészhez vezethet. Ez olyannyira gyakori, hogy egy hónapos korban a csecsemők 10%-ánál jelentkezhet, és főként a tápszeres babák érintettek benne.
Miért lesz szájpenésze egy csecsemőnek?
Sajnos szájpenész a legnagyobb odafigyelés mellett is bármikor kialakulhat a babánknál. Már szüléskor megfertőződhet vele a pici, ha az anyának hüvelyi candida fertőzése van, de fertőzéshez vezethetnek az etetéshez használt cumik, műanyag kanalak vagy poharak is.
Honnan tudhatjuk, hogy szájpenész van a pici szájában?
Mivel a szájpenész is elsősorban fehér, ritkábban szürkés-sárgás lerakódásokat okoz a szájüregben, ezért ne etetést követően vizsgáljuk át a pici száját!
A szájpenész legjellegzetesebb tünete, hogy elsősorban fehér pöttyök, foltok figyelhetők meg kétoldalt az orca nyálkahártyáján, amelyek – ha kiterjednek, és összeérnek – később összefüggő lepedékké alakulnak át. A szájpenészt megfigyelhetjük a nyelvre lerakódva, de tovább terjedhet a nyelőcsőre is. Ez azonban igen ritka.
A foltok alatt a nyálkahártya vörös és érzékeny lehet, de nem sebes.
Hogyan tudjuk megkülönböztetni a tej- vagy tápszermaradványtól?
Ha vizet vagy teát iszik a pici, akkor a tápszer– illetve az anyatejmaradvány távozik a szájból, míg a szájpenész jobban tapad a nyálkahártyára. Eltávolítása csak erőteljes gézlappal történő kitörléssel lehetséges.
Fáj a picinek?
Alapvetően nem okoz komolyabb gondot a szájpenész. Előfordulhat azonban nyelési nehézség, ami miatt szopási sztrájk is kialakulhat. Ha tehát a kicsi elutasítja a mellet, érdemes a szájpenész lehetőségét is megvizsgálni.
A szájpenészes babák nyűgösebbek, étvágytalanabbak lehetnek, és túlzott nyálfolyás is megfigyelhető náluk. Készüljünk fel arra is, hogy a szájból kiinduló fertőzés végighaladhat az emésztőrendszeren, és a pelenkás területen is jelentkezhet a gombás fertőzés. Ez esetben ennek a területnek a kezelése is fontos!
Mi a teendő szájpenész esetén?
A szájpenész eltávolításához megfelelő gyógyszertári készítményekre és sok-sok steril gézlapra lesz szükségünk. No, és türelemre, hiszen elképzelhető, hogy hosszabb ideig is eltarthat, mire végleg megszabadítjuk a picit ettől a kellemetlen betegségtől.
Régóta alkalmazott szer a szájpenész kezelésére a bórax-glicerines ecsetelő (Glycerinum boraxatum, glicerin-bórax, rózsaméz). Külföldön azonban ezt a szert már nem használják a szájpenész kezelésére, mert toxikus hatása fokozhatja a görcskészséget. Ez igen ritkán fordul elő, mégis fontos tudni róla!
Ha mégis ezt használjuk, akkor minél rövidebb ideig alkalmazzuk: ehhez nedvesítsünk be egy az ujjunkra tekert gézlapot és határozott, erőteljes mozdulatokkal töröljük át a pici teljes szájüregét. Az óvatos, finom törlés sajnos nem hatásos. Ez esetben erősebb törlőmozdulatokra lesz szükség, hogy a gombatelepeket eltávolíthassuk!
Nem kell félni, ez nem fáj a gyerkőcnek!
Figyeljünk arra, hogy a belső szájzug is kellően át legyen törölve, mert bárhol is elbújik egy pici lerakódás, ott újra terjedni fog a gomba a szájban.
A gyermekorvos ennél korszerűbb és biztonságosabb szájpenész elleni szert is javasolhat, például receptköteles gombaellenes (szirupos) ecsetelőt. Mivel ez helyileg hat, így nem szívódik fel a bélrendszerben és mellékhatások nélkül használható.
Ezt szintén gézlapos áttörléshez használhatjuk, kb. 1-2 hétig, és érdemes még a gomba eltűnését követően is 1-2 napig használni. Fecskendővel is be lehet juttatni a pici szájába, hiszen lenyelése nem okoz gondot. Ha a szájpenész nem tűnik el 1-2 héten belül, akkor valószínűleg újrafertőzés történt, vagy a szájpenészt valamilyen szokatlan, rezisztens candida okozza.
Ez esetben forduljunk újra orvoshoz, hogy új ecsetelőt illetve gombaellenes készítményt kaphassunk.
Figyeljünk, hogy ne fertőződjön újra a baba!
Ha megjelenik a szájpenész, még nagyobb gondot kell fordítani a higiéniára! A cumikat, evőeszközöket és a szájba vehető játékokat fertőtleníteni kell!
Amennyiben szoptatjuk a picit, akkor a mell (illetve a mellszívónk) fertőtlenítésére is nagy gondot kell fordítani, hiszen egymásnak adogathatjuk át a fertőzést a babával. Ehhez szakorvostól kérjünk megfelelő készítményeket! Előfordulhat, hogy súlyosabb esetben szájon át szedendő gyógyszerre is szükség lehet. A mell fertőzöttségére utal, ha a mellbimbó viszket, a bőrfelület érzékeny, illetve rózsaszínes-pikkelyes lesz.
A szoptatós melltartónkat magas hőfokon mossuk és szárítsuk, és jól szellőző, könnyű ruhát viseljünk, hiszen a nedves, meleg környezet kiváló hely a gombák szaporodásának.
Fontos azonban, hogy a szoptatást ne hagyjuk abba ez idő alatt sem, viszont a fertőzés alatt ne fagyasszunk le anyatejet, mert a fagyasztás nem öli meg a gombákat.
Figyeljünk a gyakori és helyesen kivitelezett kézmosásra is!
Ne feledjük: a szájpenész kezelése odafigyelést és türelmet igényel!
Kapcsolódó cikkeink: