Sok korábbi tiltás meghaladottá vált, mégis akad olyan tévhit, ami tartja magát.
Hüvelyesek, puffasztó ételek
Kezdjük a legismertebbel. Sokakban él az a korábbi elképzelés, hogy a hüvelyes zöldségeket kerülni kell, mert a babánál hasfájást, puffadás okoz. “A különböző szakmában dolgozók között nincs teljes egyetértés a kérdésben, de az kijelenthető: ha a kismama jól, kiegyensúlyozottan táplálkozik, odafigyel a megfelelő vitamin-és ásványianyag bevitelre és mértékkel fogyasztja a hüvelyeseket, a puffasztó ételeket vagy a savas gyümölcsöket, akkor nincs tiltás. Tiltás akkor van, ha a baba jelez. Ha az édesanya azt tapasztalja, hogy étkezés után egy-két órával a baba nyűgös, sír, akkor nagy valószínűséggel ez az elfogyasztott étel miatt van. Azt szoktam javasolni a kismamáknak, hogy érdemes feljegyezni, hogy mit ettek és figyelni a baba jelzéseit. Ha a baba jelzései azt sejtetik, hogy nem esett jól neki valamilyen étel, akkor azt érdemes kerülni. Az aprómagvas gyümölcsöknél is hasonló a tanácsom, mértékkel fogyasztható, figyelve arra, hogyan reagál rá a baba” – meséli egy szaktanácsadó.A szoptatás időszaka alatt, csakúgy, mint a várandósság idején, a legfontosabb a kiegyensúlyozott táplálkozás. Ez több mindent is jelent: minden élelmiszercsoportot érdemes fogyasztani – de mértékkel -, nem kettő helyett kell enni, hanem kettőért, a mennyiség helyett a minőségre helyezve a hangsúlyt.A fagyasztott, félkész termékek helyett idény zöldséget, gyümölcsöt válasszon a szoptató anya. Kíméletes eljárással készített magas minőségű ételekkel biztosítható a megfelelő vitamin-és ásványianyag szükséglet. Kerülni érdemes az édességet, a sok cukrot, a nagy mennyiségű szénhidrátot, de itt sem a teljes tiltásra kell gondolni, hanem a mértékletességre.
Tej, tejtermékek
Hasonlóan a hüvelyesekhez tartja magát az a nézet is, hogy a tejet, tejtermékeket kerülni kell szoptatás alatt. “Amíg a babának nincs panasza, addig a mértékletesség jegyében szabad tejet, tejterméket fogyasztani. Ha valamilyen gond van (hasmenés, hasfájás, sírás, nyűgösség), akkor tejmentes diétát szoktunk javasolni 3-4 hétig” – mondja a szakértő.
Gyógynövények, fűszerek
Sokan esküsznek arra, hogy vannak olyan gyógynövények, belőlük készült teák, amelyek serkentik a tej termelődését és akadnak olyanok is, amelyek éppen ellenkező hatást váltanak ki.Gyógynövények között van néhány, amit valóban jobb kerülni, ilyen például a csillagánizs, az aloé, az angyalgyökér vagy a fehér üröm, például az oregánó és a petrezselyem is tejapasztóként van számon tartva, ám ismét a mennyiségen van a hangsúly. A szoptató anya is nyugodtan ehet petrezselymes krumplit vagy oregánóval fűszerezett bolognait, ekkora mennyiségtől ugyanis nem kell tartani.
Élvezeti cikkek
Természetesen a dohányzás és a mértéktelen alkoholfogyasztás tiltólistás a szoptatás alatt. Az alkohol, ahogyan a vérbe, úgy a tejbe is bekerül. A csecsemők nem tudják lebontani az alkoholt. Ha a szoptató anya rendszeresen, nagy mennyiségben fogyaszt alkoholt, akkor az fejlődésbeli elmaradáshoz vezethet. Ugyanakkor, ha közvetlenül a szoptatás után, az anya megiszik két cent vörösbort, akkor azzal semmilyen kárt nem okoz a babának.Az energiaital viszont abszolút tiltólistás a szoptatás ideje alatt. Nem pótolja a napi folyadékbevitelt, és nagy mennyiségű koffeint tartalmaz, ami ártalmas a babára.Dohányozni természetesen tilos, már a várandósság ideje alatt is. Mégis beszélnünk kell arról, hogy vannak olyan édesanyák, akik nem tudják letenni a cigarettát, de szoptatni szeretnének. Ilyen esetben a szaktanácsadó azt javasolja, hogy szoptatás után gyújtson rá az anya, majd alaposan mosson kezet és minimum a felső ruházatát cserélje le dohányzás után. A legjobb természetesen, ha egyáltalán nem gyújt rá, sőt az apa sem, ugyanis a passzív dohányzás is ártalmas a babára.A WHO állásfoglalás szerint kerülni kell a babával az együttalvást, ha bármelyik szülő dohányzik (tehát ha az apa dohányzik, akkor is). A bölcsőhalál kockázata jelentősen megnő a dohányzó szülők babáinál.A dohányzás csökkenti a prolaktin szintet, csökkenti a tejtermelést, gátolja a tejleadó reflexet és megváltoztatja az anyatej ízét is. A dohányfüstnek kitett babáknál gyakoribb az asztma, a tüdőgyulladás, a krupp, a középfülgyulladás kialakulásának kockázata. Ha az anya erős dohányos, akkor a babánál émelygés, hasi görcsök, hasmenés is jelentkezhet. Mindenképpen az a tanács, hogy szoptatás alatt, kisgyermekes családokban ne dohányozzunk.A feketekávé esetében maximum napi két kávé javasolt, mert ekkora koffeinmennyiség az, ami még nem árt a babának. Érdemes nem tisztán, hanem tejjel (akár növényi tejjel) inni a kávét.
Sport
Sokan gondolják úgy, hogy a szoptatós anyának nem szabad sportolnia, tartanak a tejsav megszaporodástól, az izomláztól. Épp az ellenkezője javasolt.”Ha a nőgyógyász mindent rendben talál a hathetes kontrollon, akkor lehet sportolni, mozogni, sőt nemcsak lehet, de nagyon ajánlott is. A sportolás, mozgás energetizáló, stresszoldó, segít az anyának jól aludni, levezetni a feszültséget, kimozdítja a monotóniából” – mondja a szakértő.Az első időkben bőven elég lehet egy nagy séta is a babával. “Számtalan anya-csoport van, ahol együtt lehet mozogni, sportolni, babakocsival futni közösen.” Lelkileg és fizikailag is nagyon javasolt a mozgás. “Amire érdemes figyelni, az a kényelmes ruházat, a melltartó ne legyen szoros, mert megnyomhatja a mellállományt, ami gyulladáshoz vezethet. A mozgás megkezdése előtt érdemes megszoptatni a babát és nem kell tartani sem a tejsav megszaporodástól, sem az izomláztól. Ha az anya boldog, akkor a babája is boldog lesz.”A kozmetikumokkal, parfümökkel kapcsolatban a szakértő úgy fogalmaz, hogy “a baba szólni fog, ha nem tetszik neki”. Szabad használni kozmetikumokat, de a natúrt részesítse előnybe a szoptató anya.
Gyógyszerek
A szoptatós anya is megbetegedhet, ilyen esetben nagy kérdés, hogy mit szabad bevennie és mit nem, hiszen a gyógyszerek hatóanyaga is átkerül az anyatejjel a baba szervezetébe. Alapszabály, hogy mielőtt bármilyen gyógyszert bevenne az anya, konzultáljon az orvosával vagy kérje ki szoptatási tanácsadó véleményét.Ha ez valamilyen oknál fogva nem lehetséges, és az anya nem biztos benne, hogy például fejfájásra beveheti-e a korábban szedett gyógyszerét, akkor a http://e-lactancia.org oldalt érdemes felkeresni. Itt a gyógyszer hatóanyagát kell beírni és máris megtudhatjuk, hogy biztonsággal bevehető-e a pirula. Szintén ingyenesen használható a U.S. National Library of Medicine LactMed (Toxnet database) adatbázisa, a http://toxnet.nlm.nih.gov, ami hasonlóan az előzőhöz megmutatja, hogy szedhető-e az adott gyógyszer szoptatás alatt. Minden gyógyszercsoportban találunk olyan hatóanyag tartalmút, ami nyugodtan szedhető szoptatás alatt is, mert nem okoz kárt a babának.Bizonyos hormontartalmú fogamzásgátló szerek használatát érdemes kerülni a szoptatás időszakában. Vannak olyan hormontartalmú tabletták amelyek kedvezőtlenül befolyásolhatják a tejelválasztást, jelentős mértékben csökkenthetik a tejmennyiséget. Az anyatej összetételére is hatással lehetnek: hatóanyaguk az anyatejbe is átjuthat. Inkább hormonmentes fogamzásgátlási módszerek javasoltak a szoptatás teljes ideje alatt.Összességen tehát elmondható, hogy minden, ami az egészséges élethez hozzájárul, a szoptatás alatt sem tilos, de a baba jelzéseire érdemes fokozottan figyelni.
Kapcsolódó cikkeink: