Nagyon sok újdonsült anyuka érez az “elvárt” öröm, boldogság és büszkeség helyett feszültséget, idegességet vagy akár ingerültséget a kicsi születése utáni első néhány hétben, hónapban. Ez tulajdonképpen teljesen természetes, részben az új élethelyzet miatt (elég ha csak arra gondolunk, kevesebbet alszunk, mint korábban, mert a kisbabához bizony éjjel is fel kell kelni), részben pedig a hormonális változások miatt. Az érzelmi hullámzás nemcsak hogy normális, de kifejezetten gyakori jelenség, az anyukák mintegy 80 százaléka megtapasztalja a baby blues-t. A szakemberek szerint ez a felfokozott érzelmi állapot a szülés utáni napokban kezdődik, és a legtöbb esetben néhány héten belül el is múlik.
Előfordulhat azonban, hogy a rossz hangulat, az ingerlékenység vagy éppen a szomorúság nem múlik el rövid időn belül, sőt egyre rosszabb állapotba kerülünk. Ilyenkor már érdemes szülés utáni depresszióra gyanakodni, melynek kezeléséhez szakorvos segítségére is szükség lehet. A szülés utáni depresszió minden tizedik nőnél kialakulhat, és jóval nagyobb az esélye erre annak, aki egyébként is hajlamos a depresszióra, illetve akinek a családjában már előfordult ez a betegség.
Szülés utáni depresszió és baby blues: a legfőbb különbségek
Baby blues esetén jellemzőek a hangulati ingadozások: egyik pillanatban még büszkén kacagsz a kisbabádra, de egy perc múlva már vigasztalhatatlanul sírsz, mert úgy érzed, nem vagy elég jó anya. A baby blues tünete lehet az ingerlékenység, a fokozott fáradékonyság vagy a túlzásba vitt aggodalmaskodás is. Előfordulhat az is, hogy elhanyagolod magad, mert egyszerűen úgy érzed, nem tudsz időt szakítani még az evésre vagy a zuhanyozásra sem.
A jóval súlyosabb szülés utáni depresszió tünete az állandó szomorúság, reményvesztettség, magány és kilátástalanság. Az anyuka képtelen elégedettnek érezni magát, folyamatosan úgy érzi, hogy nem tud megfelelni anyaként. A kisbabával szemben is elutasító lehet, esetleg sem róla, sem pedig saját magáról nem tud megfelelően gondoskodni. Állandó szorongás, alvászavarok, sőt pánikrohamok is jelentkezhetnek.
Forrás: webmd.com
Ez is érdekelhet: