
A tartós fogyáshoz nem kampányszerű fogyókúra hanem átgondolt életmódváltás szükséges (Fotó: Getty Images)
A legtöbben, ha szeretnénk leadni néhány kilót, akkor elkezdünk többet mozogni, és igyekszünk egészségesebben és kevesebbet enni. Jó esetben ettől szépen el is indulnak lefelé a kilók – de nem mindig alakul úgy, hogy a diéta és a mozgás garancia a sikerre. Egy csomó oka lehet annak, hogy bár úgy érzed, te mindent megteszel, hogy lefogyj, mégsem mutat kevesebbet a mérleg.
Nincs tökéletes recept a fogyásra
Azt mindenképp tartsd észben, hogy nincs olyan módszer, ami mindenkinél ugyanúgy beválik. Mindenkinek másképp működik a szervezete, mások az adottságai, más a kiinduló állapota, és más az az energiamennyiség, amit bele tud fektetni a fogyás folyamatába. Épp azért ami a barátnődnél látványos sikert hoz, az egyáltalán nem biztos, hogy rólad is olvasztja a kilókat. Persze azért rengeteg olyan módszer van, amit ha betartasz, jó eséllyel fogyni, formásodni fogsz.
Miért nem fogyok?
Ha egy alapvetően egészséges, tartható, reális módszert választottál a fogyáshoz (legjobb, ha ehhez személyi edző, dietetikus, táplálkozási tanácsadó, akár orvos tanácsát, útmutatását kéred), mégsem mennek le a kilók, akkor érdemes átgondolni egyrészt azt, hogy mennyire lelkiismeretesen tartod be a javasolt utasításokat és szabályokat. Másrészt az életmódodat, életviteledet sem árt megvizsgálni. Mert néha egészen meglepő okok lassíthatják vagy akadályozhatják azt, hogy elérd a vágyott alakot.
Lapozd végig a galériát, hogy megtudd, mi minden nehezítheti a fogyást.
Természetesen ezek a dolgok nem önmagukban akadályai a fogyásodnak, hanem hozzájárulhatnak ahhoz, hogy kevésbé legyen sikeres az alakformáló programod vagy az életmódváltásod. A változtatások nem egyenes utat jelentenek végre a sikerhez, hanem egy jó mankót ahhoz, hogy fogyj és formásodj. Hiszen rengeteg összetevőn múlik, hogyan alakul a testsúlyod, a testösszetételed, az energiaszinted, a motivációd.
Miért akarsz lefogyni?
Gondold át, hogy valóban a fogyás-e a jó cél. Tényleg azt szeretnéd, hogy kevesebbet mutasson alattad a mérleg? Vagy inkább arra vágysz, hogy jobban mutassanak rajtad a ruháid? Esetleg hogy jobban bírd a gyerekek után futkosást? Egészségesebb szeretnél lenni? Gondold át, hogy mi az, amit valójában szeretnél. És azt is, hogy mennyire reális a kitűzött célod, nem vársz-e irreális eredményt magadtól. Ha pedig megvan a jó cél, akkor keresd meg azt a módszert, amiről már az elején úgy látod, hogy hosszú távon tartható lesz számodra. Ne egy-két hétben gondolkodj: adj magadnak időt, hogy kényelmes tempóban adhasd le a felesleget, és a változtatások ne csak ideiglenesek legyenek, hanem az új életmódod részévé tudjanak válni.
Forrás: aarp.org, healthline.com, eatingwell.com, bbc.co.uk