A farmer az egyik leguniverzálisabb ruhadarab, legyen szó nadrágról, szoknyáról, dzsekiről vagy épp ingről, és egy jó darab fontos része lehet a ruhatárnak. Biztosan neked is van kedvenc nacid, vagy egy jól eltalált farmerdzsekid, és a kamaszod is jó eséllyel birtokol egy-két olyan darabot, ami alig akar „leszakadni” róla. Ugyan egy jó minőségű farmer strapabíró, de nem árt odafigyelni a tisztításnál, tárolásnál, hogy tényleg sokáig megőrizhesse az anyag a tartósságát, a színét, a formáját és a tartását.
1. Ne mosd túl gyakran
Állandó vitatéma, hogy az egyes ruhadarabokat milyen gyakran kell mosni – nos, a farmer esetében nem kell nagyon szigorúnak lenni, a szakértők szerint sem. Egyáltalán nem kell, és nem is ajánlott minden egyes viselés után kimosni, természetesen ha látványosan bepiszkolódott, foltos lett, akkor igen (de azért ti, felnőttek, és a kamaszok is már sokkal ritkábban jöttök haza bárhonnan fűfoltos, gyümölcsfoltos, sárfoltos ruhában, mint a kicsi gyerekek). Persze a nadrágot gyakrabban kell mosni, mint egy dzsekit, de a nacival is lehetsz megengedőbb, főleg, ha a textil kímélése is cél.
2. Ha mosod, akkor óvatosan
Mielőtt bekerül a farmer a mosógépbe, az alábbi dolgokra figyelj, hogy minél inkább meghosszabbítsd az élettartamát.
- Üríts ki minden zsebet, húzz fel minden zipzárt, gombolj be minden gombot.
- Fordítsd ki a farmert – ezzel a színvesztést is megelőzheted, és a textil felszíne sem bolyhozódik annyira.
- Kezeld elő a foltot – ha van rajta folt, tegyél rá folteltávolítót, de olyat, ami színkímélő, és ne lépd túl a javasolt hatóidőt.
- Nem kell forró vizes programot választanod, akkor is elég a meleg, ha foltos a farmercucc. Egyébként pedig akár hideg vizet is használhatsz, sokkal kíméletesebb a textilhez, mint a forró vagy akár a meleg.
- Használj kímélő mosószert, nem kell szupererős folttisztító hatású, attól gyorsabban veszíti a színét a textil. Persze ha nagyon szennyezett a ruha, akkor ahhoz mérten válassz mosószert.
- A cenrtifugálást ne magas fokozatra állítsd, inkább száradjon kicsit tovább a farmer, de ne gyűrje erősen a gép.
- Adj ecetet az öblítővízhez: ez segít eltávolítani a textilszálacskák közül a mosószermaradványokat, amiktől fakóbb színű ls merevebb lehet a farmerszövet.
3. Rögtön a szárítóra!
Miután lejárt a mosás, amint lehet, vedd ki a farmert a mosógépből – sokkal nehezebb dolgod lesz úgy a gyűrődésekkel. Fordítsd vissza a színére, és rázogasd meg, hogy kisimuljon, és a szegélyek mentén húzogasd formára. Ha csak lehet, ne tedd szárítógépbe, ha mégis, akkor csakis alacsonyhőfokon szárítsd.
4. Tartsd illatosan
A mosások között érdemes felakasztva tárolni, szellőztetni a ruhát. Ha a farmerdzseki esetleg kellemetlen illatot, például ételszagot vett át mondjuk egy étkezdében, kézi gőzölővel távolíthatod el belőle.
5. Vidd profikhoz
Az extrább kabátot egyébként érdemes tisztítóba vinni, sokkal jobban megőrzi a formáját, mint ha bedobnád a mosógépbe. Egy farmerdzsekit igazi rémálom kivasalni. Az extrább darabokon akár fel is tüntethetik, hogy csak vegytisztítható – mondjuk nyilván nem a gyerekek ruháról van ilyen esetben szó.
6. Kíméletesen az első mosásnál
Tartsd észben, hogy még a világosabb farmerek is engedhetik a színűket, főleg az első mosásnál, ezért legyél óvatos velük.
- Ha sötét színű, vagy bármilyen okból kényesebb darabról van szó, az első mosást mindenképp érdemes hideg vízben, akár kézzel végezni. Ha gépbe is teszed, válassz kímélő programot, kifordítva mosd, majd utána színére visszafordítva, formára igazgatva szárítsd, akár fektetve.
- A nem túl sötét darabokat is mosd elkülönítve először, hogy lásd, mennyire engedik a színüket – egy színfogó kendő jó teszt lehet ehhez.
- Ha megoldható, később is jó a farmereket együtt, a többi ruhától külön mosni.
- Előfordulhat, hogy az első mosásnál kicsit összemegy a textil – minél kevésbé előkezelt az anyag, annál jobban. Viselés közben engedni fog kicsit, de a méretválasztásnál ezt azért vedd figyelembe.
Forrás: RealSimple.com, nytimes.com, whirlpool.com