A sulikezdés nem könnyű – még akkor sem, ha egyébként izgatottan, örömmel várja a gyerkőc. Főleg az elsősöknek lehet „félelmetes”, szorongást keltő az ismeretlen, de a nagyobbacskák számára sem mindig zökkenőmentesek az első napok-hetek. Meg kell szokni a kötöttségeket a nagy szabadság után, a szülők hiányát a sok együtt töltött időt követően, a rengeteg gyereket és sok feladatot a nyugisabb, lassabb nyári napok után. Nem csoda, ha kicsit még az a gyerek is izgul a sulikezdés előtt, aki egyébként szívesen megy iskolába, könnyen barátkozik. Nekik is sokat segíthetsz néhány egyszerű ötlettel abban, hogy biztonságban érezzék magukat abban a közegben, amit bár nagyjából ismernek, újra meg kell szokniuk. De a kis elsősöknek még nagyobb szükségük lehet a támogatásra. Ne feszülj rá, bízz benne, bízz a tanítókban. Hiszen neked még kicsi, de valójában már ügyes nagyfiú, nagylány, aki meg fogja oldani a suliban adódó új helyzeteket, és ezekben a napokban a pedagógusok nagyobb odafigyeléssel igyekeznek támogatni a kicsiket. Van azért néhány szuper ötletünk, amitől a gyereked jobban érzi majd magát az iskola első napjaiban.
1. Legyen tervetek
Beszéljétek át előző nap, vagy reggel iskolába menet, hogy hogyan zajlik majd a nap, milyen órák lesznek, ki várja az iskolában, mikor fognak ebédelni, mi lesz a délutáni program, és ki, mikor megy érte, hol fogtok találkozni. Ez különösen az elsősöknél fontos, de a nagyobbacskáknál is jól jön, főleg, ha változások várhatók a tavalyihoz képest. Biztonságot ad a gyerekeknek, ha tudják, mi fog történni, és hogy nagyjából mikorra várhatnak téged. Kérd meg, hogy rajzoljon hozzá vicces órarendet vagy térképet, készítse el gyurmából az útvonalat, a lényeg, hogy kreatív tevékenységet kapcsoljon a sulikezdéshez – olyasmit, amit szívesen végez, szeret.
2. Találjátok ki a reggelt
Azt akár már a sulit megelőző héten elkezdhetitek: találjátok ki, hogyan indulnak majd a reggeleitek, ki mikor kel fel, ki választja és készíti ki a ruhát, milyen sorrendben történnek a dolgok, hogyan, merre mentek a suliba. És találjatok ki egy saját „búcsúzkodást”: egy titkos kézfogást, apró rituálét, amit csak ti ismertek, és ami majd vidámabbá, izgalmasabbá teszi az elköszönést (és eltereli a gyerek figyelmét arról, hogy épp szorong).
3. Beszélgessetek a tanítókról
Jó esetben már az elsős gyerekek is megismerkedtek a tanító nénikkel, de ha esetleg nem volt lehetőség még a személyes találkozásra, nem volt ismerkedő délután vagy iskolaköszöntő foglalkozás, akkor mesélj neki róluk te – amennyit tudsz az eddigi infók alapján. Mondd el a gyermekednek, hogy ők segíteni fogják, bátran menjen hozzájuk, ha nem tud valamit, kérdése van, vagy csak szomorú. Tudatosítsd benne, hogy teljesen rendben van, ha kérdez, ha nem tud valamit, hiszen még csak most kezdik a sulit. Figyeljen oda, és ha kell, kérdezzen akár nyilvánosan, akár csak a tanító nénitől. Kérdezd meg tőle, mi mindenre kíváncsi a tanító nénikkel kapcsolatban, mit kérdezne tőlük, ha bármit kérdezhetne, és mi az, amit szeretné, hogy ők tudjanak róla.
4. Találj ki vicces trükköket
Engedd el a fantáziádat, és nevettesd meg a gyereket olyasmikkel, mint egy ragadós ölelés – a nagy, csikizős ölelés, ami egész nap tart, vagy a tenyérpuszi – a mindkét tenyerébe adott puszit tegye zsebre, és ott lesz vele egész nap. A legjobb persze, ha spontán vicces tudsz lenni, de ha kicsit te is izgulsz, akkor gondold át, mi az, amivel könnyen meg lehet őt nevettetni, és ezt használd majd az éles helyzetben.
5. Jöhetnek az illóolajok
Az aggódás, szorongás, félelem, feszültség hatékonyan csökkenthető az illóolajok segítségével. A legegyszerűbb, ha keresel olyan keveréket, amelyet kimondottan ilyen helyzetekre állítottak össze, de te magad is készíthetsz ilyet – ebben az összeállításban receptet is találsz. Kend a gyerek csuklójára reggel, indulás előtt, és miközben összedörzsöli a kezeit majd beszívja az illatot, mondjatok néhány megerősítő mondatot. Bármi jó, amiről úgy érzed, a te gyerekednél működik. Mondhatja például, hogy „Bátor vagyok, magabiztos és ügyes”. Vagy: „Könnyen odafigyelek a suliban”. Esetleg: „Nagyszerű dolgokra vagyok képes”. Tényleg olyasmi legyen, amiről úgy érzed, erősíti a kicsit, és könnyen, szívesen kimondja. Együtt is kitalálhatjátok a megfelelő szöveget. Tehetsz egy kicsi plüsst is a táskájába, amire cseppentesz az illóolajból – amikor megérzi, eszébe juthatnak ezek a megerősítő mondatok.
Forrás: Instagram.com/Parentstogether, Instagram.com/meriwallaceparentingexpert