
Fotó: GettyImages
Nem csak egy hangzatos szülői poén, amikor egy anya vagy apa azt mondja, hogy évek óta nem alszik. Egy 2019-es kutatás szerint a szülők a gyermekük első hat évében krónikus alváshiányban szenvednek, ami jelentősen befolyásolhatja a mentális egészségüket és érzelmi állapotukat. Természetesen a gyerekekre is hasonlóan rossz hatással van az elégtelen alvás, ezért is fontos, hogy családi szinten kezeljük az alvási problémákat.
A Parents cikkében Brian Razzino klinikai pszichológus az alvás fontosságát hangsúlyozza, amit a mentális egészség alapjaként emleget.
„Gondoljunk az alvásra úgy, mint egy ház alapjára, ha ez ingatag, minden, amit erre építünk, instabillá válik. A krónikus alváshiány aláássa az érzelmi alapunkat, így hajlamosabbá válunk a hangulatingadozásokra, fokozott stresszreakciókra és tartós szorongásra” – mondja a szakértő.
Az alvás és a mentális egészség kapcsolata
Ha hosszú időn keresztül nem alszunk eleget, az jelentős hatással lehet a hangulatszabályozásunkra, az érzelmi stabilitásra és a mentális egészségre. A kutatások közvetlen összefüggést találtak a krónikus alváshiány és olyan mentális zavarok között, mint a szorongás vagy a depresszió. Egy 2020-as tanulmány szerint, azoknál, akik krónikus álmatlansággal küzdenek, nagyobb eséllyel alakulnak ki hangulati zavarok. Ez megerősíti azt a nézetet, hogy a rossz alvás nemcsak tünete, hanem kiváltó oka is lehet a mentális nehézségeknek.
Az elégtelen alvás ráadásul nem csak a felnőtteket veszélyezteti. Az alvászavarokkal küzdő gyerekeknél és serdülőknél szintén nagyobb a mentális problémák kialakulásának kockázata. Evelyn Touchette alváskutató és munkatársai 2024-es tanulmányukban kimutatták, hogy
azok a gyerekek, akiknek alvási nehézségeik vannak, például nehezen alszanak el, 15 éves korukra fokozottan veszélyeztetettek a depresszió, az ADHD és viselkedési problémák szempontjából.
Dr. Razzino a gyermekek agyát egy nap végére rendetlen irodához hasonlítja, az alvást pedig egy takarítócsapathoz, amely reggelre tisztává és rendezetté teszi a helyet.
„Az alvás az agy éjszakai karbantartó csapata. Az éjszaka folyamán az agy feldolgozza a stresszt, megszilárdítja az emlékeket és megerősíti a tanuláshoz fontos idegi kapcsolatokat. Ha az alvás megszakad, ezek a javító folyamatok rövidülnek, és ez érzelemszabályozási és kognitív problémákhoz vezet.”
Az alváshiány rontja az érzelemszabályozást
„A kipihent gyerekek sokkal jobban képesek szabályozni az érzelmeiket és hatékonyan megküzdenek a stresszel. Az alvás segíti az érzelemszabályozási képességek fejlődését, ami kulcsfontosságú az élet kihívásaival szemben” – mondja Stephanie Drew, a gyermekek- és serdülők mentális egészségével foglalkozó terapeuta.
A szülők is szenvednek
A gyerekek számára már egyetlen rossz éjszaka megnehezíti a stressz kezelését és a tanulást és hasonló a helyzet a felnőttek esetében is. Azzal a különbséggel, hogy a kisgyermekes szülőknél általában tartós az alváshiány a túlterheltség miatt. Rebekka Wall alvásszakértő azt mondja:
A tartós alváshiány növeli a stresszt, rontja az érzelmi szabályozást, és csökkenti a mentális, érzelmi és fizikai kihívásokkal szembeni ellenálló képességünket. Ha nem alszunk eleget, ingerlékennyé válunk, ködös lesz a gondolkodásunk, és az agyunk érzelemszabályozó részei nem működnek megfelelően. Ez megnehezíti a stressz kezelését, fokozza a szorongást és akár depressziós tünetekhez is vezethet.
A jó alvás, a család közös érdeke
Kutatások bizonyítják, hogy azok a gyerekek, akiknek jó alvási rutinjuk van, nemcsak kipihentebbek, hanem az iskolában is jobban teljesítenek. Ha pedig a gyerek kipihent, a szülő is kiegyensúlyozottabb. A következetes alvási szokások kialakítása tehát közös érdeke a családi egységnek.
Ami segíthet megalapozni egy pihentető éjszakát:
- Rendszeres lefekvési idő: A következetes alvásidő szinkronizálja a belső biológiai órát, és javítja az alvás minőségét.
- Megnyugtató esti rituálék: Mesélés, halk zenehallgatás segítheti az elcsendesedést és előkészíti az agyat az éjszakai „nagytakarításra”.
- Képernyőidő csökkentése: Legalább egy órával lefekvés előtt érdemes kerülni a képernyőt, hogy az agy el tudjon lazulni.
- Megfelelő környezet kialakítása: Egy sötét, csendes és hűvös szoba elősegíti a pihentető alvást.
„Az alvás az érzelmi egészség alapja, ha ezt megerősítjük, minden más a helyére kerül. A jobb alvási szokások kialakításával a gyermekek és a szülők is jobban tudják kezelni az élet kihívásait, ami kiegyensúlyozottabb és mentálisan egészségesebb családi élethez vezethet” – mondja Dr. Razzio.