Amikor egy nő várandós lesz, az ételek és italok, amiket fogyaszt, a gyógyszerek, amiket szed, a bőrére kent kozmetikumok összetevői mind eljuthatnak a magzathoz a méhlepényen keresztül. Vajon a tenger gyümölcsei biztonságosak ebből a szempontból?
A higanyfogyasztással kapcsolatos aggodalmak miatt bizonyos tengeri herkentyűket jobb mellőzni a terhesség alatt.
Szerencsére, ha teljesen megfőzték vagy jól átsütötték, akkor a rák például mérsékelten fogyasztható még a babavárás alatt is.
Sőt, egy 2017-es ajánlás szerint – amit az az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerbiztonsági Hivatala (FDA) és a Környezetvédelmi Ügynökség (EPA) dolgozott ki – a főtt rák az egyik legjobb választás, ha egy kismama tengeri herkentyűt szeretne enni. Nyers állapotban azonban tilos rákot enni, mert növeli az ételmérgezés kockázatát!
Fontos odafigyelni, hogy valódi rák kerüljön a tányérra, a sokkal olcsóbb “rákutánzatok” (sok esetben ezekkel találkozhatunk a sushikban, ezek az úgynevezett surimik, amik 30-50 százalékban tartalmaznak halat, tehát nem rákot) inkább kerülendők. Tartalmazhatnak tojásfehérjét, mesterséges aromát és cukrot, és kevesebb omega-3 található bennük, mint az igazi rákban.
Hetente 2-3 alkalommal főzve ezek a hal- és rákfélék fogyaszthatók kismamáknak:
- harcsa
- rák
- folyami rák
- édesvízi pisztráng
- homár
- foltos tőkehal
- lazac
- sárga tőkehal
- garnélarák
- fésűkagyló
- maréna
Hetente egyszer ajánlatos terhesség alatt:
- ponty
- sügér
- tonhal
Ezeket pedig kerülendők a terhesség alatt:
- nyers osztriga
- sashimi
- makréla
- kardhal
- cserepeshal
- marlin
Ezek a halak magas higanytartalmuk miatt nem ajánlottak a várandósság alatt. A nyers halak és kagylók ételmérgezést is okozhatnak, aminek tünetei a hányás, hasmenés, gyomorfájás.
Nyitókép: Getty Images, Forrás: via