Család

Lejárt sminkcuccok: innen tudhatod, hogy még használhatod, vagy ki kell dobnod őket

Mindenkinek lapul néhány régóta őrizgetett kedvenc rúzs, szemhéjpúder vagy szemceruza a neszesszerében. Honnan lehet tudni, hogy jobb lenne már megszabadulni tőle?
2024. Október 29.
sminktermékek, púder, ecsetek, rúzs, szemfesték

Fotó: Getty Images

Azzal valószínűleg nem mondunk újdonságot, hogy minden kozmetikum csomagolásán ott a jelzés, hogy felbontás után mennyi ideig használható (keresd a kis nyitott tégely ikont, az utána lévő szám általában a hónapok számát jelzi, ameddig biztosan megőrzi a termék a minőségét.) Na de a legtöbb esetben ki emlékszik már arra, mikor nyitotta ki a sminkcuccait, ha csak nem valamilyen jeles alkalomra kapta vagy vette?!? Talán a krémeknél jobban működhet ez, főleg, ha azon precíz bőrápolók táborába tartozol, akik alkoholos filccel felírják a felbontás dátumát a tégely aljára. (Macerásnak tűnhet, de tényleg érdemes bevezetni ezt az egyszerű szokást, főleg, ha érzékeny a bőröd.) Na de el tudod képzelni ugyanezt mondjuk a szemceruzákkal? A rúzsokkal? Megoldható, de kevéssé életszerű. Na de honnan lehet akkor tudni, hogy a már nem mai szerzemény sminkcuccot használhatod még, vagy már inkább ne? Mutatunk néhány hasznos tippet.

Ezért nem jó, ha lejárt terméket használsz

Ugyan mi történhet pár héttel a lejárati idő után, ami miatt ki kellene dobnom azt a szuper krémet, ami még félig van, vagy a rúzst, amit csak különleges alkalmakra teszek fel – gondolhatod. Hát, egy-két héten belül valószínűleg semmi – azért nyilván ez a megjelölt idő nem úgy jelöli a szavatossági időt, hogy ha az letelik, a termék kész, tönkre megy. A benne lévő tartósító anyagokkal a gyártó ennyi garanciát tud vállalni arra, hogy megfelelő használat mellett a termék megőrzi a minőségét. És itt kulcsfontosságú a megfelelő használat: azon is múlik, meddig használható az adott kozmetikum, te hogyan bánsz vele: hol tárolod, becsukod-e rögtön használat után, hogyan, mivel nyúlsz bele, rendesen lezárod-e, stb. Ezek mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a termék már ne nyújtsa egy idő után azt, amit „tud”, vagyis: kevésbé lesz hatékony, megváltozhat a színe, más lehet az állaga. És mindez nem csak esztétikai probléma: előfordulhat, hogy a megváltozott formula, vagy a régóta használt termékben elszaporodott kórokozók irritációt, kipirosodást, pattanásokat, mitesszereket okoznak – pont nem ezt várnád egy szépítő kozmetikumtól, igaz? Na de lássuk, melyik termék mikor legyen „gyanús”.

1. Alapozó

Ennél a terméknél viszonylag egyszerű kiszúrni, ha valami nincs rendben vele, és nem is tartozik a legtartósabbak közé. Az alapozót nem tudod sokkal tovább használni, mint az ajánlott időtartam, mert:

  • A formula szétválik az alkotóelemeire.
  • A tetején kiválik az olajos fázis.
  • Ha nagyon rég lejárt, akkor besűrűsödhet.
  • Ha csomósodik a textúra, akkor ne használd tovább.
  • Ahogy akkor se, ha kellemetlenné válik az illata.

Tipp: Minden használat előtt rázd össze az alapozót, ezzel elkerülheted, hogy esetleg a szép lassan kiváló olajosabb rétegből kerüljön az arcodra, ami pattanásokat, mitesszereket okozhat.

Tökéletes alapozó árnyalat kiválasztása

(Fotó: Getty Images)

2. Szempillaspirál

A szempillaspirál az egyik legkényesebb sminktermék, általában 6 hónap a javasolt használati idő, de van, hogy ennél kevesebb. Ha nem tudod pontosan, mikor is kezdted használni, akkor biztosan le kell cserélned az alábbi esetekben:

  • Kellemetlen az illata.
  • Használat után bepirosodik a szemed.
  • Csomóssá válik, pedig addig nem csomósodott a pilláidon.
  • Ha kevésbé tartós, hamarabb lepereg, mint addig, az is annak a jele, hogy már nem megfelelő.

Tipp: Mindig csukd be a szempillaspirált használat után azonnal, és rendesen csavard rá a kupakot. Amikor használod, ne nyomogasd a tégelybe a kefét, ettől nem lesz rajta több festék, csak levegőt pumpálsz bele, ami kedvez a kórokozók elszaporodásának.

3. Púder és pirosító

A kompakt termékek nagyon tartósak, évekig használhatod őket, mert a száraz textúra nem kedvez a baktériumoknak. Ami probléma lehet, az az arcunkról az ecsettel rákerülő olaj és szennyeződések. Megérett a cserére vagy egy kis „felújításra” a kompakt, ha:

  • A megváltozott illat itt is egyértelműen minőségromlást jelez.
  • A púder, pír felszínén megjelenő keményebb, olajos réteg még nem „katasztrófa”: egy tompa kés segítségével kapard le, és még használhatod a terméket.
  • Még a neszesszerben összetört terméket sem muszáj kidobni, ha egyénként tudod használni – azonban ha leesett és úgy tört össze, akkor már inkább ne akard menteni a menthetőt.

Tipp: Ne feledkezz meg a sminkecseteid rendszeres tisztításáról: ezzel a kompaktok használhatóságát is meghosszabbíthatod, és a bőrödnek is jót teszel.

4. Rúzs

A rúzzsal érdemes óvatosnak lenni – egyrészt mert az ajkunk bőre nagyon vékony, érzékeny, másrészt mert a krémes, vízben gazdag formulában könnyebben szaporodnak el a kórokozók, mint a mondjuk a por állagú termékekben. Az alábbi esetekben érdemes lecserélni a rúzst:

  • Ha olyankor használtad, amikor herpesz jött ki az ajkadon, akkor utána már ne használd többet.
  • Ha beteg vagy, akkor ne használd, szintén a kórokozók elszaporodását segíti.
  • Ha száraznak érzed az addig könnyen kenhető textúrát, valószínűleg „elfáradt”, megérett a cserére.
  • Az illatteszt itt is működik: ne viselj semmit az ajkadon, aminek kellemetlen az illata. (A zsírkrétaszerű vagy avas szag egyértelmű jel!)
  • Ha megváltozik a színe, az a pigmenttartalom változására vagy oxidációra utal – ha már régi a termék, jobb nem tartogatni tovább.
  • Az is legyen gyanús, ha az addig precízen használható, tartós rúzs folyósabbá válik, könnyen maszatolódik.

Tipp: Ne hagyd nyitva a rúzst hosszú ideig, és arra is figyelj, hogy ne maradjon a táskádban a felforrósodó kocsiban vagy a tűző napon. És ne add kölcsön másnak, vagy ha mégis, akkor kérd meg, hogy ne közvetlenül az ajára kenje, hanem először a bőrére, és onnan vigye fel.

kislány rúzs tükör smink

Fotó: Getty Images

5. Szemceruza, tus

Ezek a hasznos kis eszközök szintén viszonylag sokáig használhatók, főleg a hegyezhető változatok, amikor is a hegyezés során eltávolítod a felső réteget. Az önhegyező verzióknál vagy a géles, folyékony termékeknél nagyobb óvatosság szükséges, ezek jóval rövidebb ideig tarthatók el. Ha a régi kedvencednél ezeket tapasztalod, ideje egy újat beszerezni:

  • Szárazzá, nehezen kenhetővé válik – ami eddig siklott a bőrödön, az most húzza, dörzsöli.
  • Az illatteszet talán már nem is kell említeni: rossz illat egyenlő nem egfelelő minőség.
  • Ha a szemed a használatot követően pirosodik, duzzad, viszket, csíp, akkor ne sminkelj vele többet.
  • Ha megváltozik a szín vagy a tartósság, az is egy figyelmeztető jel.

Tipp: A szem környékén különösen óvatosnak kell lenni, ha kicsit is gyanús a termék, vagy már tényleg régóta megvan, újíts be egyet.

6. Krémes pír, szemfesték, highligher

Csodásan használhatók, üde fényt adnak az arcnak – de ha lejárt, már nem megfelelő minőségű verziót használsz, pattanásokat, pirosodást okozhatnak. Erre figyelj:

  • A csomósodó textúra azt jelzi, hogy itt a csere ideje.
  • Ahogy az is, ha a krém sűrűbbé, nehezen kenhetővé, tapadóssá vált.
  • Természetesen figyelj az illatra.
  • Ha stick kiszerelésű a termék, és a felszínét szennyezettnek látod, nehezen kenődik, megváltozik a színe, jobb, ha cseréled.

Tipp: A tubusos termékek tetejét mindig azonnal és alaposan csavard vissza. Ha tégelyes a sminkcucc, jó, ha nem ujjal nyúlsz bele – de legalábbis alaposan kezet mosol sminkelés előtt. A tégelyes és stick kiszerelésű termékek felszínét megtisztíthatod 1-2 havonta úgy, hogy papírtörlőre gyógyszertári alkoholt spriccelsz, és ezzel letörlöd a felső réteget.

Forrás: Byrdie.com, Refinery29.com