Megrázó hír járta be a sajtót a napokban: a közelmúltban egy 22 éves kismama életét vesztette a nyíregyházi kórházban, nem sokkal azután, hogy megszülte egészséges kisfiát. Ahogy arról mi is beszámoltunk, Nikoletta babája császármetszéssel jött a világra, aminek végrehajtásához az édesanyát elaltatták.

A nyíregyházi kórházban vizsgálat indult, hogy kiderüljön, miért halt meg szülés után a 22 éves kismama (Fotó: Getty Images)
Hogy pontosan mi történt, azzal kapcsolatban orvosszakértői vizsgálatot indítottak. Az RTL Híradó úgy tudja, hogy a kismamánál már a vajúdás során is komplikációk léptek fel, ezért döntöttek úgy, hogy altatásban, császármetszéssel segítik világra a kisfiút.
A szülést követő órákban az újdonsült anyuka rosszul lett, agyvérzést kapott. Bár a kórházban dolgozó orvosok mindent megtettek érte, életét a gyorsan megkezdett és hosszúra nyúlt műtét ellenére sem sikerült megmenteni.
„Az okok tisztázása kiemelt törekvés”
Az esettel kapcsolatos kérdéseinkkel megkerestük a kórházat, melynek sajtóosztálya gyorsan reagált, tájékoztatásuk szerint azonban konkrét esetre vonatkozóan személyiségi- és betegjogokra való tekintettel nem állt módjukban válaszolni.
Szerettük volna megtudni többek között, hogy az elhunyt édesanya hozzájuk járt-e terhesgondozásra, illetve hogy a szülésénél segédkezett-e bármelyik azok közül az orvosok közül, akik a 2023 novemberében kettős tragédiával végződött szüléseknél jelen voltak, választ azonban nem kaptunk.
„Általánosságban a hüvelyi szüléssel szemben a császármetszést részesítjük előnyben akkor, ha az anya vagy a magzat érdeke, egészségének megóvása ezt indokolttá teszi. Az erre vonatkozó indikációkat a szülészeti tankönyvek és protokollok tételesen leírják” – tudatta velünk a sajtóreferens.
Hozzátette, hogy a császármetszések gyakorisága az egyes intézményekben azért változó, mert különböző esetösszetétellel, patológiás terhességi aránnyal dolgoznak. A császármetszések gyakoriságát és indikációit megfelelő szakmai fórumokon elemzik a szakemberek – hangsúlyozta.
Azzal kapcsolatban, hogy mennyire gyakori az altatásban végzett császármetszéseket követően az agyvérzés mint szövődmény, szűkszavúan ennyit közöltek:
A császármetszéseket és szülészeti beavatkozásokat követően az anya esetében agyvérzések ritkán fordulnak elő, épp ezért az ilyen esetekben kiemelt törekvés az okok és körülmények tisztázása.”
A kórház a korábban az intézményben történt tragédiák kapcsán úgy fogalmazott, hogy az eset nagyon megrázta a betegek életéért küzdő kollégákat, illetve a többi dolgozót is – ami minden bizonnyal most is így van. A sajtóosztály vezetője elmondta, hogy minden emberi élet elvesztése megterheli a gyógyító-ápoló személyzetet, de a szomorú esetek okainak feltárása segíti a további gyógyító munkájukat.
„Csak jót tudok mondani a kórházról és az ott dolgozókról”
A szomorú, frissen szült édesanyák halálát követelő eset kapcsán osztotta meg velünk tapasztalatait a Nyíregyházán élő Nóra, aki mindhárom gyermekét a szóban forgó intézményben hozta világra.
Első kisfia sürgősségi császárral érkezett, kisöccse pedig programozott császármetszéssel. A kislányuk kicsivel több mint három évvel ezelőtt látta meg a napvilágot, zökkenőmentesnek nem nevezhető babavárás után: „Vele mindenen is keresztülmentünk, ennek ellenére csak jót tudok mondani a kórházról és az ott dolgozókról. Az orvosom mindig ott volt mellettünk, szakmailag és emberileg is nagy segítséget nyújtott. Tizenhárom hetesen elöntött a vér, és az egyik oldalon levált a placenta. Tizenöt hetesen két hét fekvés után a másik oldalon is levált a méhlepény, és kinyílt a méhszájam. Végig feküdtem, a 38. héten pedig extrém magas lett a vérnyomásom. A kislányunk végül programozott császármetszéssel született. Rá és rám is nagyon vigyáztak” – idézte fel Nóra.
A kérdésre, hogy ha most állna az események előtt, akkor is nyugodt lenne-e, azt felelte, hogy az orvosa mellett továbbra is biztonságban érezné magát a nyíregyházi kórházban.
A Gyerekszoba.hu részvétét fejezi ki az érintett család vesztesége kapcsán.
Illusztráció: Getty Images – VILevi