Időnként bárki mondhat olyan dolgokat, amelyekkel ”megöli” egy rokona, barátja, ismerőse örömét, viszont lehetnek olyan személyek is az életünkben, akik rendszeresen így reagálnak a boldogságunkra. Miről lehet felismerni, ha valaki örömgyilkos?
Limpár Imre tanácsadó szakpszichológus a Pszichoforyou portálon megjelent írásában foglalta össze, hogy kik azok az örömgyilkosok, és hogyan védhetjük meg magunkat velük szemben.
A szakember egy gyakorlattal segít rámutatni, hogy kik lehetnek az örömgyilkosok az életünkben. Egy pillanatra hunyjuk be a szemünket, és képzeljük el, hogy valami igazán jó dolog történik velünk, aminek felhőtlenül örülünk. Engedjük bele magunkat ebbe az érzésbe. A környezetünkben lévő örömgyilkosok azonosításához tegyük fel azt a kérdést, hogy vajon kik lehetnek az életünkben azok, „akik az imént elképzelt örömteli élethelyzetet egyetlen jól célzott mondatukkal rommá tudják zúzni”? Ki jelenik meg lelki szemeink előtt?
A tanácsadó szakpszichológus arra is felhívta a figyelmet, hogy ha ezek a személyek régóta vannak jelen az életünkben, akkor akár észrevétlenül is mérgezhetnek és vehetik el az örömteli pillanatainkat. Valószínűleg olyan reakciókra számíthatunk, mint a szarkazmus, az irónia, a panaszkodás és a bántás. Az örömgyilkos még azt is mondhatja magáról, hogy ő igazából realista és nem pesszimista – „az pedig csak nem bűn, vagyis még az imént elvett és legyilkolt örömünk sem elég, hanem azonnal visszatámadnak, hogy milyen jogon vádoljuk őket” – írta a szakember.
Az ”örömgyilkosság” a szakértő szerint vonatkozhat bármilyen idősíkra, tehát a múltra, jelenre és jövőre is. Az örömgyilkos személy ugyanis a múltat kétségbe vonja – valami nem is úgy történt –, de technikája lehet az elbagatellizálás és a negatív emlékezés is (a negatív események, fájdalmak fenntartása). A jelent tekintve a minket ért örömöket relativizálják, amelyre az egyik szemléletes példa a cikkben az, hogy ha például beleszeretünk egy filmbe, amit csak egyszerűen jólesett megnézni, az szerinte biztosan nem volt elég mély, és egyébként is gond volt néhány jelenettel. A jövővel kapcsolatosan pedig negatív váteszként utal a tanácsadó szakpszichológus az örömgyilkosra, aki szerint „a jövő sötét és fekete, és neki mindig igaza lesz e tekintetben, csak ki kell várni, hiszen minden elmúlik”.
Mit lehet tenni, ha valaki örömgyilkos a környezetünkben? Lehet egy út a távoltartás is, de nem az egyetlen, vannak más lehetőségek is. A szakember szerint az első lépés az azonosítás, a következő pedig az egészséges én- és önvédelem. „Attól, hogy valaki »szeretetből« keseríti meg az életünket, nem kell hagynunk ezt, bármilyen közeli rokoni vagy baráti kapcsolatról legyen is szó” – áll a cikkben.
Tehát ha meg szeretnénk védeni magunkat az örömgyilkossal szemben, akkor a késleltetés lehet a legpraktikusabb módszer. Ha egy egyébként fontos személy örömgyilkos az életünkben, azt megválaszthatjuk, hogy mikor osztjuk meg vele az örömünket. A szakértő példaként egy sikeres lánykérést említ, és azt, hogy tekintve, hogy minden örömnek megvan a lélektani lefutása, így egy ilyen eufória esetén akár 2-3 hónapot is érdemes lehet várnunk, mielőtt beszélünk neki róla.
Forrás: pszichoforyou.hu
Nyitókép forrása: Getty Images