Család

Tarts rendet könnyedén: a hógolyó-módszer

Ha úgy érzed, folyton rendetlenség van körülötted, állandóan pakolnod kéne, de nincs hova, akkor próbáld ki a „hógolyó-módszert”!
2024. Január 21.
Anyuka rendet rak a gardróbban, szelektál, szanál, hógolyó-módszer
Fotó: Getty Images

Sóvárogva nézed a rendezett otthonok fotóit, ahol úgy tűnik, mindennek van helye, és minden a helyén is van… Ha te is azok közé tartozol, akiknél csak pár nap kérdése, hogy a rendrakás után újra visszaálljon egy természetes káoszféleség (vagy gyerekeid vannak, akik sokat segítenek ebben), akkor jól jöhet egy egyszerű és hatékony módszer, amely segít megszabadulni a felesleges dolgoktól. A rend legnagyobb ellenségei ugyanis ezek a „felesleges” dolgok – amiknek nehéz helyet találni, nem akarod nagyon elpakolni őket, ám valójában nincsenek is napi használatban (sőt). Egy komolyabb rendrakás lehet, hogy csak pár napra oldja meg a problémát, de egy alapos szanálás meghosszabbíthatja a rendet.

Miért is szanálok?

A hógolyó-módszer lényege, hogy amikor nekiállsz szelektálni, és úgy döntesz, hogy megszabadulsz valamitől, gondold át, pontosan miért is szeretnél megszabadulni tőle. Tedd fel magadnak a kérdést: mi az, ami miatt úgy gondolom, hogy ezt a dolgot jobb kiszelektálni? Aztán keress még olyan dolgokat, amelyeket ugyanezen okból lenne jó kiszanálni, amelyekre ugyanúgy igaz ez az állítás. Így egyre növekszik a kiszanálható tárgyak köre, mint egy hegyoldalon leguruló hógolyó.

Miért jó a hógolyó-módszer?

Egyszerűnek tűnik, de ha komolyan veszed és ráérzel, akkor nagyon hatékony lehet a módszer – mutatjuk, miért:

  • Segít, hogy ne kalandozzon el a figyelmed szanálás és rendrakás közben
  • Felgyorsítja a szelektálás folyamatát
  • Kevesebb döntést kell meghoznod közben, ami gyorsabbá, egyszerűbbé teszi a dolgot
  • Ahelyett, hogy minden egyes tárgyon el kellene gondolkodnod, azokat a dolgokat keresed, amelyekre passzol az adott állítás, amelyek beleesnek a megállapított kategóriába
  • Ez segít az úgynevezett „döntéshozási csömör” áthidalásában: nem érzed úgy, hogy rengeteg apró ám esetleg érzelmileg téged mégis érintő döntést kell hoznod válogatás közben, hanem leegyszerűsödik a dolog

Egy példát is hozunk, hogy könnyebb legyen. Elkezded átválogatni a gardróbodat, és kiszanálsz egy-két pulóvert. Miután átgondolod, miért is érzed úgy, hogy szabadulnál tőlük, arra jutsz, hogy az anyagok kellemetlen, nem jó viselni őket. Ezután nézz körül a ruhatáradban ezen a „szemüvegen keresztül”, és keresd azokat a dolgokat, amelyeket kényelmetlen, kellemetlen viselni annyira, hogy akár meg is szabadulj tőlük. Ha elég sok mindent találsz, egy lendületre elég is lehet. Ha csak 1-2 ilyen holmi akad, keress még egy szempontot és folytasd.

Amire figyelj

Még néhány tanács, amivel sikeresebb lehet a szanálás és az azt követő rendtartás:

  • Ne akarj egyetlen alkalommal mindent elintézni. Kisebb lépésekben gondolkodj.
  • Fél óra után úgy érzed, még nagyobb a káosz, mint volt? Ne aggódj! Válogasd át, amit bírsz, találj helyet a kiszelektált dolgoknak amíg el nem ajándékozod, adod vagy viszed őket, majd pakolj el amennyire lehet, és tűzz ki egy időpontot, amikor folytatod a szanálást.
  • Adj magadnak időt, hogy felszabaduljon elég hely ahhoz, hogy rendet tudj tartani könnyebben.
  • Ne legyél nagyon szigorú a tárgyakkal, ha valamiben nem vagy biztos, ne dobd ki. Ha nincs rá szükséged, egy következő kategória szanálásakor úgyis újra elő fog bukkanni.
  • Ne dobj automatikusan minden kiszanált holmit a szemétbe, hanem igyekezz helyet találni nekik. Ha adományozás mellett döntesz, figyelj arra, hogy csak olyasmi kerüljön az adománycsomagba, aminek te magad is örülnél, hasznát tudnád venni, és megfelelő állapotban van.

Forrás: apartmenttherapy.com, livingetc.com