Család

Sződy Judit pszichológus: „Egy kisbabának egy hét is sok egy intézményben”

Többször foglalkoztunk már a problémával, hogy a gyermekvédelmi rendszer hiányosságai miatt sok újszülöttnek - akik nem tudnak édesanyjukkal hazatérni - hónapokig a kórház az otthona. Sződy Judit pszichológus egy szülészeti osztályon nap mint nap megéli ezt a méltatlan és fájdalmas helyzetet.
2024. Október 02.

Ami a nehezített életindulást illeti, talán nincs is annál hátrányosabb helyzet, mint ha egy újszülöttet haza sem visznek a kórházból – esetenként azért, mert az életkörülmények egyszerűen nem alkalmasak egy gyermek felnevelésére. A gyermekvédelmi-családsegítő rendszer, vagyis az „első szociális védvonal”, az alapellátás feladata lenne megerősíteni az adott családot annyira, hogy vállalni tudja a babát. Ez persze nehéz és összetett kihívás még akkor is, ha az anyagiak mellett egyéb akadályokról nincsen szó (bár általában ezek összefüggnek). A végeredmény rendkívül fájdalmas: jelenleg több száz csecsemő „lakik” indokolatlanul kórházban, hányódik osztályok, rendszerek között, és ráadásul sokszor a „végállomás” sem egy örökbefogadó család, hanem intézmény vagy nevelőszülő – sajnos ezek nem feltétlen jelentenek garanciát az érzelmi-fizikai biztonságra. Olyan indulócsomag ez, amiből nagyon nehéz felállni, és egészségesen, jó esélyekkel kezdeni a felnőttkort még akkor is, ha sok szakember erején felül dolgozik ezért.

sződy judit

Fotó: Gyerekszoba

Sződy Judit pszichológus, laktációs tanácsadó, az Uzsoki Utcai Kórház munkatársa volt a Gyerekszoba podcastjének vendége – Mihalicz Csilla és Kempf Zita beszélgetett vele. Ide kattintva hallgathatod meg az adást – a gyermekesélyek témakör első részeként:

Címlapképünk illusztráció.

Kattints IDE, és olvass tovább a magyarországi gyermekesélyekről!