Gyerek

Sok nő már akkor szorong a szülés miatt, mikor még teherbe sem esett – egy jó szülésfelkészítő biztonságérzetet ad

Ha túl vagy a várandósságod közepén, bizonyára egyre inkább foglalkoztat a szülés gondolata. Nem csoda, hiszen ez egy életünket alapjaiban meghatározó esemény, ugyanakkor kiszámíthatatlan, hogy pontosan mi és hogyan fog történni. Vorsléger Dóri szülésznő, csecsemőmasszázs-oktató arról írt, hogy hogyan válasszunk jó segítőket a felkészüléshez.
2024. Január 10.
szülésfelkészítő
Fotó: Getty
Vorsléger Dóri – Fotó: magánarchívum

Vorsléger Dóri – Fotó: magánarchívum

Várjuk a pillanatot, amikor végre találkozunk a babánkkal, mégis, sokunknak ijesztő fejest ugrani az ismeretlenbe. Nem csoda, hogy a modern várandósgondozásban egyre több szülésre, szülőségre felkészítő tanfolyam indul. A tudás, amit a családok a várandósság alatt szereznek, bizonyítottan pozitív hatással van a szülés kimenetelére, és az azt közvetlenül követő gyermekgondozási időszakra.

Mindenkiben él egy vizionált kép a szülés folyamatáról már azelőtt, hogy megtudnánk, bővülni fog a család. Ez a kép nagy valószínűséggel meg fogja határozni a szülés élményét, azonban megfelelő felkészítéssel befolyásolható is. Ez sokszor szükséges is, mert vajon milyennek látja a szülést egy nem szakavatott ember? Gyakran rémisztő, hatalmas fájdalmakkal, vérzéssel járó eseménynek. Mindemellett ott vannak a szoptatással kapcsolatos aggodalmak. Vajon lesz tejem? Elég lesz? Alkalmas vagyok a gyermekem táplálására, ellátására? Sok nőnek már a fogantatást megelőzően félelmei vannak mindkét témával kapcsolatban. Arról nem is beszélve, hogy a várandósság hatalmas változásokat hoz mindenki életébe. A nők teste átalakul, a férfiak – még ha ideiglenesen is – kapnak egy új kinézetű, sokszor változékonyabb lelkiállapotokkal küzdő társat, akivel egyik napról a másikra meg kell tanulni kezelni egymás kiegyensúlyozatlanságát úgy, hogy a mindennapos változások közepette tudjanak egymáshoz újból igazodni. Tovább bonyolítja a dolgot, hogy mindezt úgy kell megtenni, hogy közben felelősek vagyunk gyermekünk egészségéért, jólétéért.
Ha mindennek még előtte vagyunk, akkor is lehet bennünk aggodalom, hiszen sokat hallani más párok tapasztalatait. A szorongató gondolatok pedig befolyásolhatják akár a szülést lefolyását is.

Mindenkinek érdemes szülésfelkészítő tanfolyamot keresnie, de akiben sok a negatív érzelem a témában, annak mindenképp. A legtöbb hazai kórházban van lehetőség erre, és létezik több fizetős magán felkészítő program is.

Egy jó szülésfelkészítő program jellemzői

  1. A szülés folyamata mellett a gyermekágyi időszakra és az újszülött ellátására is felkészít, legjobb esetben még a csecsemő gondozásra is kitér.

Lehet, nem is gondolnád, de a szülés csak egy kis szelete annak a tortának, ami utána következik. Az első gyermekes édesanyák jó része még sohasem tartott kisbabát a kezében, a pelenka cseréjéről és a szoptatás folyamatáról nem is beszélve. Ezen kívül általában nehézséget okoznak az éjszakai ébredések és a kialvatlanság érzése, ami sokszor szinte villámcsapásként éri a szülőket. Ezek olyan dolgok, amikre felkészülve, a felmerülő problémákat kibeszélve és megoldási javaslatokat kínálva a szülők eggyel magabiztosabban vághatnak bele nemcsak a vajúdásba, de a gyermekágyi időszakába is.

  1. Célja nem a háborítatlan hüvelyi szülés, hanem a pozitív szülésélmény megteremtése függetlenül a szülés kimenetelétől
    Tudtad? 2022-ben Magyarországon a szülések 40,72%-a császármetszéssel végződött. Ennek ellenére a szülésfelkészítő programok szinte kivétel nélkül kizárólag a hüvelyi szülésről szólnak és legfeljebb megemlítik a császármetszést. A babamasszázs tanfolyamokon megkérdezett édesanyák szerint némelyik kórházban meg sem említik ezt az eshetőséget, ami azt eredményezheti, hogy azok a nők, akik műtéttel hozzák világra gyermekeiket, nagyobb eséllyel élik meg kudarcnak, akár traumának a szülésüket még akkor is, ha mindannyian egészségesen, szövődmények nélkül távoztak a kórházból.
  1. Nem a „mindent, vagy semmi” elven működik
    Sok fizetős szülésfelkészítő rászorítják a kismamákat csomagajánlatok megvásárlására még akkor is, ha az részben olyan információkat tartalmaz amire nincs is mindenkinek szüksége. Olyan szülésfelkészítő programot érdemes választani, ahol saját magad tudsz válogatni egy-egy téma között, vagy akár még meg is kérdezik tőled, hogy miről szeretnél hallani, és a saját igényeidre építik a felkészülést.
  2. Te vagy a középpontban, és nem az egészségügyi dolgozók
    Vannak olyan szülésfelkészítő szakemberek, akinek a programjuk valóban szuper és szakmailag is hiteles, viszont küldetésüknek érzik a – sokszor valóban elavult – kórházi módszerek ellen való nyílt kampányolást. Felnagyítják a negatív eseményeket, véleményeket, gyakran indulatosan kommunikálnak, és még ha igazuk is van adott esetben, ezzel félelmet kelthetnek a szülés előtt állóban. A szülésfelkészítésnek valójában a biztonságérzet megalapozása lenne a célja és nem az elrettentés, éppen ezért ezt mindenképpen vedd figyelembe, mielőtt választasz. A jó program elsősorban rád és születendő babádra valamint a családépítésre koncentrál.
  3. Nem, vagy nem csak virtuális felkészülés
    Online videók mellett hasznos lehet néhány személyes alkalom, ahol kipróbálhatsz a videókon/online alkalmakon látott gyakorlatokat, felteheted egyedi kérdéseidet.
  4. Lehetőleg több alkalmas
    A fentiek alapján egyértelmű, hogy mindent nem lehet belesűríteni pár órába. Rengeteg információhoz jutnak ilyenkor a résztvevők, pláne, ha a felmerült kérdéseiket feltehetik. Ahhoz, hogy ezekben ne vesszenek el, szükség van az információk szétszedésére és ismétlésére. Az tekinthető alkalomnak, ami valós segítséget nyújt. Tapasztalataim szerint három-tíz alkalmas tanfolyamot érdemes választani időnk, pénztárcánk és a személyes sajátosságok figyelembevételével.

Érdemes részt venni a kórházi szülésfelkészítőn?

A válasz természetesen igen. A kórházi felkészítés alkalmával a hüvelyi szülés menetén kívül sok helyen lehetőséged van megtekinteni a szülészeti osztályt, és azon belül a szülőszobákat is. Információhoz juthatsz a helyi protokollokról is, ami intézményenként változhat. Az általános szülésfelkészítő programokból nem feltétlenül derülnek ki a helyi szokások, így a kórházi alkalmak jó kiegészítői lehetnek egy magánszervezésűnek. Érdemes azonban figyelembe venni, hogy a kórházi felkészítés általában egyalkalmas, egy-háromórás. Ebből adódik, hogy csak a legszükségesebb információkat adják át, illetve kizárólag a szülőszobán történtekre készítenek fel. Általában szülész szakorvos vagy szülésznő tartja, így az újszülött-ellátási módokra nem térnek ki.

További hasznos információkat találsz babagondozásról, babamasszázsról a blbsbaby.hu honlapon illetve a BLBSBaby facebook-oldalán.