A gardróbban az a jó, hogy rácsukod az ajtaját, és nem látszik, ha (esetleg) rendetlenség van benne. Se te nem látod, se más – de az az igazság, hogy te azért valójában tudod. És amikor kinyitod az ajtaját, minden egyes alkalommal szembesülsz vele. A rendetlen szekrény egy olyan rejtett stresszforrás, amiről sokan nem is gondolnák, mennyire nyomasztja őket valójában tudat alatt. Nos, a tavasz és az évszakváltás remek alkalmat kínál arra, hogy rendet is rakj, ne csak a ruhákat cseréld meg. Mutatjuk, hogyan fogj hozzá, és hogyan lehetsz a leghatékonyabb.
1. Kezdj szanálással
Válogasd át először a szekrényben lévő holmikat. Ehhez mutatunk egy egyszerű, de hasznos módszert.
- Hogy gyorsabban haladj, csinálj három kupacot, egyet azoknak, amiket megtartasz, egyet azoknak, amiknek biztosan menniük kell, és egyet azoknak a dolgoknak, amikről nem tudod azonnal eldönteni, kellenek-e még.
- Most térj rá azokra a holmikra, amiket el akarsz pakolni. Ugyanígy válogasd át őket, legyen meg először a három kupac.
- A nem egyértelmű dolgokat válogasd át, és közben azt a szempontot tartsd magad előtt, hogy „Mi lenne, ha elengedném?”. Ha arra koncentrálsz, hogy szükséged van-e rá, egészen biztosan találsz érvet amellett, hogy megtartsd. Oszd szét ezt a kupacot a másik kettőben.
- Egyesítsd a kiselejtezni való cuccokat, és oszd kidobásra ítélt valamint még használható csoportokra.
- Az utóbbiakból döntsd el, mi az, amit elajándékozol, amit eladományozol és esetleg amit megpróbálsz eladni. Zacskózd vagy tedd bármilyen tárolóba, és címkézd fel azokat, majd tedd félre.
- Ezután jöjjön a „megtartom”-kupac, szétosztva az elpakolni való és az előveszem-csoportokra. Tedd félre őket, mert rendet kell csinálni még a szekrényben, mielőtt bepakolsz.
2. Figyelj a fogasokra
Válogasd át őket, és ami sérült, törött, nagyon csúnya, zavar, attól szabadulj meg. Ha szükséges, szerezz be néhány különleges darabot: csíptetőset a szoknyáknak, nadrágoknak, vastagabbat a sérülékeny anyagú ruháknak, keskenyebbet a kisebbeknek, rendszerezőset a nyakkendőknek, sálaknak, kiegészítőknek.
3. Tisztítsd ki
Pakolj ki teljesen a szekrényből, és gyorsan töröld át – sokkal jobb érzés lesz így visszapakolni. Ha van idő és energia, ki is porszívózhatod, áttörölheted az ajtókat is – ha kevés az időd, ez éppenséggel elhagyható. Ha mégis az extra verzióra szavazol, figyelj arra, hogy teljesen kiszáradjon, mielőtt visszapakolsz.
4. Gondold át!
Mégpedig azt, hogy maximalizálhatod a rendelkezésre álló teret, hogyan növelheted a tárolókapacitást. Feltehetsz például az ajtóra belülről akasztót, vagy zsebes tárolót. Akaszthatsz a rúdra a fogasok mellé függőlegesen osztott tárolót a kisebb dolgoknak. Átgondolhatod, hová férnek dobozok, kosarak, amik megkönnyítik a rendszerezést. Tehetsz be kisebb állványt az aljára, hogy több cipő férjen el, vagy könnyebb legyen a cipős dobozokat kezelni. A felső polcnál legyél különösen trükkös, és olyan tárolókban gondolkodj, amelyek jól egymásra helyezhetők, és kitöltik a helyet.
5. Helyezd el!
Most jöhet a visszapakolás – találd ki a rendszert és ügyesen helyezd el a holmikat. Ha közben eszedbe jutnak fontos teendők, például porvédő huzatot beszerezni a kabátok, elvinni egyes darabokat a tisztítóba, beszerezni még egy extra kosarat vagy polcot, írd fel, és minél előbb járj ennek utána. Amit lehet, tárolj vákuumzsákban – sokkal kisebb helyet foglal el így, mint felakasztva vagy akár összehajtogatva. Az átlátszó tárolók mindig praktikusabbak, sokkal könnyebben átlátod, mi van bennük. Ettől függetlenül jó, ha címkézed őket.
6. Nézd át, mennyire praktikus
Miközben pakolsz, gondold át, jól van-e kitalálva a rendszer. És ha kell, ha van ötleted arra, hogyan lehetne jobb, akkor változtass. Ilyenkor még sokkal könnyebb megoldani, mint ha azután akarnád átrendezni a szekrényt, hogy már bepakoltál. Amire figyelj:
- Ki van-e használva a polcok mélye, a belső oldal? Sokszor simán befér az első sor ruha mögé néhány doboz, benne a ritkábban használt holmikkal.
- A legtöbbet használt dolgok legyenek szemmagasságban, és azokon a polcokon, amiket könnyen elérsz.
- Jó, ha az azonos szezonhoz tartozó dolgok nagyjából egy helyen, a szekrény adott zónájában vannak, és nem szanaszét elosztva – így könnyebb lesz megtalálni őket, amikor újra elő kell venni.
- Jó ötlet a családtagok holmijait is csoportosítva elhelyezni, szintén a könnyebb visszakereshetőség érdekében.
- Nézd át, megéri-e a cipőket a saját dobozukban tárolni, vagy van jobb módszer arra, hogy kisebb helyen is rendben tarthasd őket.
Forrás: thespruce.com, itslifestyled.com, sortedout.com