Gyerek

200 millió éves hüllőmaradványt talált egy kislány a tengerben

Egy igazi víziszörny testének egy darabjára bukkant a tengerparton egy 11 éves kislány, a szakértők több éven át vizsgálták a maradványt.
2024. Április 21.
iktioszaurusz

A Londonban élő Ruby Reynolds és az édesapja 2020-ban talált egy különleges állkapocs-darabot a tengerparton. A közel négy éven át tartó, alapos vizsgálatot követően bizonyoságot nyert, hogy a valaha élt legnagyobb tengeri hüllő csontvázának egy része került a kezükbe.

A 200 millió évvel ezelőtt élt iktioszauruszok egyikének maradványait vetette partra a tenger Anglia dél-keleti részén, Somersetben. Ahogy Ruby felidézte, a Blue Anchor nevű partszakaszon sétálgatott az édesapjával, annak reményében, hogy az útjukba kerül pár érdekes kagyló.

Nem is sejtették, hogy egy igazi régészeti kinccsel térnek majd haza: a kutatóknak átadott állkapocs-darab alapján rekonstruálták azt a víziszörnyet, amelyik egykor veszélyes vadásznak számított. A számítások szerint a teste legalább olyan hosszú volt, mint két egymás mögött parkoló lodoni autóbusz.

Az iktioszauruszok, vagy más néven gyíkhalak 200 millió évvel ezelőtt éltek a Földön. Ruby és az apa ezt természetesen nem tudták, de sejtették, hogy nem egy hétköznapi kavicsot találtak, ezért felvették a kapcsolatot a Manchesteri Egyetem egyik paleontológusával, Dr. Dean Lomaxszal, aki nagy érdeklődéssel kezdett hozzá az izgalmas lelet vizsgálatához.

A tudós azért is jött lázba a Reynolds család felfedezésétől, mert nem sokkal korábban egy Paul nevű lelkes amatőr is átadott neki egy hasonló csontvázmaradványt, ami szintén egy iktioszaurusztól származott.

„Lenyűgözött, és nagyon-nagyon felcsigázott, amikor meghallottam, hogy előkerült egy második darab is az iktioszaurusz csontvázából!” – mesélte a szakember. 

Nyitókép: Getty Images, Forrás: Via