Gyerek

Ezért rajong a gyerek a dinoszauruszokért

Aranyos oka lehet a rajongásnak.
2024. Április 16.
(Kép forrása: Getty Images)

A gyerekek gyakran rajonganak valamiért, van egy kedvenc témájuk, legyen szó bizonyos állatokról, járművekről, varázslatos lényekről, pónikról, sellőkről, vagy éppen – ahogy sokaknál – dinoszauruszokról. Ilyen játékokkal játszik, szívesen néz meséket a témában, és kéri, hogy erről olvass neki könyveket. Arról korábban is írtunk már, hogy ez a különleges érdeklődés jót tesz a gyerekek fejlődésének a kutatások szerint, jót tesz a figyelemnek, az érdeklődésnek, az információfeldolgozásnak és a problémamegoldó képességet is fejleszti, ahogy kis „szakértőivé” válnak egy adott témának.

Ennek az érdeklődésnek a tárgya lehet számos téma, és köztük tényleg sokak kedvencei a dinók, ismerik a különböző fajtákat, és a legbonyolultabb neveket is ki tudják mondani. A HuffPost most azt a kérdést tette fel, hogy miért lehetnek sokan éppen ennek a témakörnek a rajongói a kicsik közül.

Kenneth Lacova paleontológus, a Rowan Egyetem Jean és Ric Edelman Őskövületi Park igazgatója azt mondta a portálnak: „Úgy gondolom, sok hasonló gyerek számára ez az első megízlelése a mesteri tudásnak, annak, hogy valamiben szakértők legyenek, és olyasmit is tudjon, amit a szülője, edzője, orvosa nem tud” – magyarázta, és hozzátett, hogy lehet, hogy mondjuk a szülője meg tud nevezni három-négy dinót, míg a gyerek húszat is, és így már igazi szakértőnek érezheti magát.

Egy 2008-ban készült tanulmány szerint a dinoszauruszokhoz kapcsolódó intenzív érdeklődés pedig ösztönözheti a kreativitást, a képzelőerőt, fejleszti a tudását, a kitartását, jobb lesz a figyelme és az információfeldolgozási készsége.

Dr. Arthur Lavin, az Amerikai Gyermekgyógyászati Akadémia a Gyermek és Családegészségügy Pszichoszociális Vonatkozásai bizottságának elnöke szerint a gyerekek három-négyéves korukban elkezdik használni a képzelőerejüket. Ekkor bekerülnek a játékba a dinoszauruszok, a tündérek és a szörnyek, miközben új ötleteket próbálnak ki, új játékokat találnak ki. Ugyan a dinoszauruszok ma már nincsenek, de valóban léteztek, így sok információ áll a gyerekek rendelkezésére, amiket használhatnak a játék során.

Dr. Lavin hozzátette, hogy nagyjából a gyerekek hatéves koruk körül elveszíthetik ezt az érdeklődést, amikor jobban beköszönt a játék során a valóságosság.

De addig is – vagy valakinél még tovább – a dinoszauruszok remek témát jelentenek ahhoz, hogy szabadjára engedjék a képzelőerejüket.