
Kép: Getty Images
Az UNICEF Magyarország felmérést indított a jelenlegi magyarországi óvoda- és iskolapszichológiai hálózat (ÓIP) működésének mennyiségi és minőségi felmérése érdekében, aminek eredménye egészen elkeserítő.
A szakemberek alapvetően létszámhiánnyal és túlterheltséggel küzdenek, az ide vonatkozó kormányrendelet alapján 500 gyerekre egy fő félállású óvoda- vagy iskolapszichológus jut. Emellett a megfelelő fizikai és anyagi körülmények sem biztosítottak számukra, ráadásul úgy kellene segítséget nyújtaniuk, hogy a felsőoktatási képzésük során átadott ismeretek sok esetben nem fedik a valóságot. Azaz a gyakorlatban más problémákkal találkoznak, mint amiről tanultak.
A felmérésben több mint 300 fő, azaz az ÓIP rendszer szereplőinek harmada vett részt. Az UNICEF listázta, hogy mik a leggyakrabban előforduló problémák, a százalékos arány pedig azt mutatja, hogy a megkérdezettek hány százaléka találkozott ezzel a munkája során.
Szorongásos– és magatartási zavarokkal szinte mindenki foglalkozott már, de ezeknél sokkal komolyabb problémák is sűrűn előfordulnak. Az iskolapszichológusok 61%-ához fordulnak depressziót jelző panaszokkal, 51%-ához önsértéssel, 39%-ához evészavarral, 38%-ához családon belüli erőszakkal.
Az óvodában az autisztikus tünetek és családi problémák kiemeltek. Általános iskolában az ADHD és a kortársbántalmazás jelentős, míg középiskolában inkább a szorongás és depresszió dominál.