Több oka is lehet annak, hogy egy pár nem szeretne mielőbb újabb babát vállalni az első érkezését követően (nem érzik még készen magukat a szülők, egy betegség, anyagi probléma, termékenységi nehézség, vagy bármi más), a környezetükben élők mégis sokszor ostromolják őket az ominózus kérdéssel: Mikor jön a kistesó?
Sokak számára nehéz elhinni, de nem mindenki akar vagy tud mielőbb új babát vállalni az első pici születése után. Ennek természetes velejárója, hogy nagyobb lesz a korkülönbség a gyerekek között, ami egyáltalán nem ördögtől való, hiába hiszik ezt oly sokan.
Az újabb babát tervező szülők legtöbbször azon töprengenek, milyen hatással lenne a már meglévő kicsire, a házasságukra/párkapcsolatukra, a mindennapi életükre, és a szülői mivoltukra az, ha nagy korkülönbséggel érkezne testvér a családba.
A nagyobb korkülönbség előnyei:
Több figyelem jut a gyerekekre
Ha a gyerekek korban egymáshoz közel születnek, szinte lehetetlennek tűnhet, hogy mindegyikükre külön figyelmet fordítson a szülő. Valakinek mindig szüksége van egy szundira, pelenkázásra, etetésre vagy uzsonnára, és szinte állandó felügyeletre.
Nagyobb korkülönbség esetén eltölthetsz néhány órát a kisebb gyermekeddel, miközben a nagyobb egyedül játszik, vagy éppen iskolában van. A nagyobb gyermekeddel pedig lehetsz kettesben, amikor a kisebb alszik.
Van egy kis “pihenőidő” a babázások között
Gondoskodni a kisgyermekről megterhelő lehet, hiszen az alváshiány, az etetések, a szundiidők és a végtelennek tűnő pelenkázás között a kicsik nevelése igencsak intenzív és kimerítő. Ha egy kicsit nagyobb korban a távolság a gyerekek között, akkor nagyobb eséllyel tudsz többet aludni néhány éven át, mielőtt ismét kezdődik az éjszakázás.
Kevesebb lehet a testvérek közti rivalizálás
Ha egy kicsit távolabb állnak egymástól korban a gyerekek, kisebb az esélye annak, hogy versengeni akarjanak egymással. Nagyobb valószínűséggel járnak különböző oktatási intézményekbe, különböző lesz a baráti körük, és különböző fejlődési szakaszokra és célokra koncentrálnak. Ez persze nem szentírás, vagyis még nagyobb korkülönbség esetén is versenghetnek a gyerekek, például a szülő figyelméért, ám ha legalább az egyikük idősebb, valamivel könnyebb megoldani a vitákat.
Időnként a nagyobb vigyázhat a kisebbre
Ha több év telik el a testvérek születése között, idővel eljön az a pont, amikor a nagyobb gyermek felügyelhet a kisebbre. A teljes értékű bébiszitterkedés, amikor a kisebb gyermeket a nagyobbal ketten otthon tudod hagyni, valószínűleg csak azután lesz lehetséges, ha az idősebb gyermeked már tinédzser.
Érdekes dolgokat tanulhatnak egymástól
Ha a nagyobb gyermeked részt vesz olyan feladatokban otthon, mint a kisebb testvére gondozása, az felelősségre taníthatja. Ő lehet a fiatalabb gyermeked példaképe, aki mindazt megtaníthatja a kicsinek, amit csak tud.
Fotó: Getty Images, Forrás: Via