Gyerek

A szakszerűtlen kullancseltávolítás az egyik oka a fertőzéseknek

Ha kullancsot találunk magunkban-, a gyermekben, azonnal távolítsuk el szakszerűen a patikákban is kapható orvostechnikai eszközzel. A kullancsfertőzés egyik gyakori kiváltó oka a szakszerűtlen kullancs eltávolítás!
2019. Április 29.
A szakszerűtlen kullancseltávolítás az egyik oka a fertőzéseknek

Magyarországon negyvenkét kullancsfaj őshonos, s közülük egy tucat kullancsfaj támadja az embereket és a társállatokat. A Kárpát-medencében leggyakoribb a közönséges kullancs (Ixodes ricinus), amely a vérszívás során Lyme-kórt, vírusos agyhártyagyulladást és más fertőzéseket is terjeszthet az emberre és a társállatokra egyaránt.

A vírusos agyhártya- és agyvelőgyulladás megelőzhető védőoltással, aminek a beadási sorozatát érdemes az előző év téli időszakban elkezdeni, hogy a védettség tavaszra kialakuljon.

A Lyme-kór ugyan gyógyítható, de a betegség nagyon alattomos tud lenni, mivel nem minden esetben jelentkezik a jellegzetes kokárda alakú bőrpír, és a betegség tünetei sokszor a csípés után csak évek múlva jelentkeznek. Ilyenkor már csak a kialakult szövődményeket (pl.: mozgásszervi, idegrendszeri, szív- és érrendszeri) lehet kezelni. Ráadásul, mivel a Lyme-kór ellen nem szerez a csípett áldozat immunitást akár egy szezonon belül extrém peches esetben kétszer is elkaphatja.

Tehát a Lyme-kór esetében sajnos nem tudjuk megelőzni magát a betegséget védőoltással, így még inkább fontos lenne az elővigyázatosság, ha túrázni indulunk a természetbe. Az évszaknak megfelelő lehetőleg zárt hosszú ruházatot viseljünk, a zoknit tűrjük be a nadrág szárába, viseljünk sapkát vagy kalapot a nyári túrázások alkalmával is. A vadak által gyakorta járt magas fű és a csalitosok kerülése célszerű.

A természetben történő kirándulás során és azt követően is, minden esetben 1-1,5 óránként tartsunk kullancs vizitet. Szó szerint tetőtől talpig, még a legintimebb testrészeken is!

Ha kullancsot találunk magunkban-, a gyermekben, azonnal távolítsuk el szakszerűen a patikákban is kapható orvostechnikai eszközzel. Ilyen magyar találmány a kullancs-eltávolító kanál, amely fertőződésmentesen a kullancs gyötrése nélkül élve távolítja el az élősdit. Ez azért fontos mert a kullancs az eltávolítás folyamán, ha szorongatják (pl.: csipesszel, vagy körömmel) és elpusztul a haláltusája közben a bőrbe fúródó szájszervéből fertőző nyálat ürít az áldozatába és sokszor a szakszerűtlen eltávolítás során következik be a fertőzés!

A szakszerűen élve eltávolított kullancsot érdemes megőrizni, és szintén a gyógyszertárakban is kapható kullancs teszttel megvizsgálni, hogy a kullancs hordozta-e a Lyme bacilus valamelyikét. Ha teszt pozitív, még akkor sem kell megijedni, mert a szakszerű, időben történő eltávolításnak köszönhetően csökken az esélye a fertőződésnek (a bőrben történő rögzülés és eltávolítás között eltelt idő exponenciálisan növeli a fertőzés veszélyét). Pozitív teszt esetén fontos feljegyezni a csípés helyét és idejét, Lyme kórra jellemző tünetek megjelenése esetén pedig tájékoztatni kell a kullancscsípés tényéről a gyermekorvost, háziorvost.

A szúnyog- és kullancsriasztó spray-ket (gyermekeknek kapható roll-on kiszerelés) ne (csak) a bőrre, hanem a felsőruházatra is fújjuk rá, vigyük fel (amennyiben az összetevői nem károsítják a ruházatot pl.: DEET tartalmú készítmények nem használhatók ruházatra), leginkább a lábszárakra, karunkra, a derékra, nyakra koncentrálva. Fontos tudnunk, hogy ezeknek a hatása néhány órán belül elmúlik, így érdemes a fújást még a kirándulás alatt szükség szerint akár többször is megismételni. Lehetőség szerint használjuk új innovatív készítményeket pl.: PIKARIDIN (SALTIDIN) hatóanyagú készítményt, amely nem szívódik fel a bőrben és ruhára is használható.

Rendkívül fontos, hogy ha kullancsot találunk magunkban, a gyermekekben, akkor ne késlekedjünk az eltávolítással, ne szaladjunk rögtön orvoshoz. Mindig legyen hátizsákunkban, elsősegély készletünkben kullancs-eltávolító kanál! Felesleges órákat spórolhatunk ezzel meg magunknak, és a gyermeknek is, nem beszélve arról, hogy csökkenthetjük a fertőzés esélyét.

Amennyiben betartjuk az öltözködési szabályokat, és megfelelő repellens készítményt használunk akkor vidám órákat tölthetünk biztonságban a természetben, mert a természet a legjobb rekreációs hely minden korosztály számára.

A kullancscsípések döntő többsége felnőttek esetében a lábon-térdhajlatban, míg gyermekeknél a hajas fejbőrön történik, s a “gyermekek nyári fülcimpitiszét okozza”, mely kórkép napégésnek tűnik még sok gyerekorvosnak is.

Kapcsolódó cikkeink kullancs témában:

Forrás: Magyar Kullancsszövetség