Egy nemzetközi, 50 országra kiterjedő vizsgálat négyévente térképezi fel az iskolások egészséget befolyásoló szokásait. Legutóbb 2018-ban vizsgálták az ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Karán kb. hatezer ötödikes, hetedikes, kilencedikes és tizenegyedikes diákot vontak be, fele-fele arányban fiúkat és lányokat – írja a 444.hu.
Az eredményekből kiderült, hogy a négy évvel ezelőtti felméréshez képest kevesebb iskolás eszik mindennap gyümölcsöt, zöldséget. Reggelizni is kevesebben szoktak mint négy éve (48 helyett 42 százalék). A lányok egészségesebben esznek, mint a fiúk, de az életkor előrehaladtával mindkét nemnél romlik a táplálkozás minősége.
A gyerekek majdnem 18 százaléka mozog naponta 60 percet. A lányok mutatói tovább javultak, a fiúké viszont erőteljesen visszaestek.
A négy évvel ezelőtti édességfogyasztás viszont jó irányba változott: négy éve még az iskolások 30 százaléka evett mindennap édességet, most pedig 24 százalékuk.
A kutatás a mentális egészséget is vizsgálta. E szerint már az ötödikesek harmada hetente többször érzi magát fáradtnak, a tizenegyedikes lányok fele azt mondta, hetente többször szokott ideges lenni, harmaduknak pedig hetente többször fáj a feje.
A gyerekek 24 százaléka elmondta, eszébe jutott már az öngyilkosság. Várnai Dóra, a kutatócsoport tagja szerint ez is mutatja, milyen fontos lenne mentális betegségekre koncentráló, öngyilkosságmegelőző programokat indítani ebben a korosztályban.
Kapcsolódó cikkeink:
- Egyre több a túlsúlyos gyermek, de nemcsak ez a baj
- Veszélyezteti a gyerekek egészségét a mozgásszegény életmód
- Mi esszük a legkevesebb zöldséget Európában
Forrás: 444.hu