Gyerek

Ezért is érdemes együtt főzni a gyerekkel

Miben tudnak segíteni az egyes életkorokban a gyerekek a konyhában? És milyen előnyei vannak a közös főzésnek?
2024. Augusztus 13.

A közös főzés jó lehetőséget biztosít nem csak arra, hogy fokozatosan egyre jobban megismerje a gyermeked a főzési technikákat, de magukat a különböző alapanyagokat, élelmiszereket, és különböző ételeket – és akár nagyobb kedvvel is kóstolhatja meg az együtt készített újdonságokat. Emellett családi receptekkel, hagyományokkal is megismertetheted, és ahogy egyre idősebb lesz, felkészítheted arra, amikor már magának is főzni fog.

(Kép forrása: Getty Images)

(Kép forrása: Getty Images)

Az alapanyagok bevásárlása, a konyhai feladatok, az élelmiszerek előkészítése és az ételek elkészítése a matematikai készségeket is fejleszti, a számolást, a mérést, és akár a pénzügyi ismereteket is, ha például megtervezitek a bevásárlást. A főzés is fejleszti a szókincset, hiszen új fogalmakkal ismerkedhet a konyhában, vagy amikor felolvastok egy receptet.

Ráadásul egy jó közös időtöltés is lehet, egy családi szokás.

Miben segíthetnek a gyerekek az egyes életkorokban?

Főzés a kisgyerekkel

Ebben az életkorban érdemes rövidebb és egyszerűbb konyhai feladatokat adni a kisgyereknek. Ilyenek lehetnek például:

  • zöldségek és gyümölcsök megmosása
  • kivenni a hűtőből az ételeket
  • átadni az edényeket
  • összekeverni a hozzávalókat, a salátát

Az egyszerűbb receptekbe, mint például a pizza feltétek tésztára rakása, vagy a tortilla megtöltése, a gyümölcs- vagy a zöldségsaláták alapanyagainak tálba öntése és összekeverése, be is vonhatod a nagyobb kisgyermeket, szülői felügyelettel, segítséggel.

Főzés az ovisokkal

Az ovisokat be lehet vonni a bevásárlásba, az ételek előkészítésébe és az egyszerűbb ételek elkészítésébe. Jó ötlet lehet az „építkezést” igénylő ételek készítésében segítséget kérni, mint a szendvicsek, a joghurttal, gyümölccsel, zabbal rétegezett kisétkezések, a rakott ételek rétegezése, szülői felügyelettel, segítséggel.

Segíthet például a következőkben is felügyelettel:

  • házi készítésű mártogatós kikeverése
  • gyümölcssaláta joghurttal rétegezve
  • muffin tésztájának összekeverése, magvak, csoki, gyümölcsök hozzáadása
  • burgonyapüréhez a nem túl meleg burgonya összenyomkodása, összekeverése

A főzés segít megtanulni a zöldség- és gyümölcsmosást, valamint a mérési és számolási alapismeretek megismerését is az óvodásnak, és megtanulhat új szavakat is. Segíthet megteríteni, leszedni az asztalt a főzés és az étkezés utáni rendrakásban.

Főzés az iskolással

Az iskolások menüjavaslattal is előállhatnak, és ez egy jó időszak arra, hogy bevond az egyes élelmiszerek, alapanyagok kiválasztásába a főzéshez. Megtaníthatod például arra, hogy éppen melyik zöldségek és gyümölcsök szezonálisak. Emellett segíthet elkészíteni a tízórait is. De a gyermeked segíthet mosogatni és az étkezés utáni elpakolásban.

Közösen, segítséggel elkészítve már bonyolultabb konyhai dolgokat is kipróbálhattok a nagyobb iskolással, mint többek között például:

  • rizsfőzés
  • leves
  • tésztaételek
  • házi hamburger vagy házi pizza készítése
  • palacsinta

De ezeket továbbra is felügyelettel, a segítségeddel, együtt készítsétek, és segíteni kell neki a sütővel, főzőlappal, forró folyadékkal járó feladatokban, és gondosan felügyelni, ha kést vagy más eszközöket használ.

(Forrás: raisingchildren.net.au)