Gyerek

A gyereknevelési tipp, ami minden életkorban hasznos

Ezt a gyereknevelési tanácsot mindenképp érdemes megfogadnod, akár picikéd, akár kamaszod van.
2024. Június 13.
család, anya apa és gyerekek ülnek a kanapén, olvasnak, beszélgetnek, gyereknevelési tipp
Fotó: Getty Images

Kis gyerek, kis gond, nagy gyerek, nagy gond – mennyire értesz egyet ezzel a mondással? Az legalábbis kétséget kizáróan igaz, hogy a különböző életkorokban különböző gyereknevelési problémákkal, nehézségekkel szembesülünk, mások a prioritások, és nem feltétlenül kell összemérni őket. Nem is érdemes, hiszen mindig azzal kell megbirkózni, ami épp adódik. Ennek ellenére van egy fontos tanács, egy igazán hasznos gyereknevelési elv, ami TÉNYLEG minden életkorban elsődleges, és rengeteget segít, ha ezt észben tartod. A tipp dr. Becky Kennedy klinikai szakpszichológustól származik. És egyetlen mondatban összefoglalható:

A gyerekednek a támogatásodra van szüksége, nem a tanácsodra

De mit is jelent ez pontosan? Arra, hogy a gyerekek számára sokkal többet jelent a támogató jelenléted, az együttérzésed, az, ha érzi, hogy elmondhatja, mi bántja, kifejezheti, kimutathatja az érzéseit, mert elfogadják és megértik azokat, mint ha megmondanád neki, hogy mit és hogyan kell vagy kellett volna csinálnia egy adott helyzetben (vagy esetleg meg is csinálnád helyette). Nem attól érzi magát szeretve és biztonságban, hogy elmondod neki, mi lenne a te megoldásod, szerinte mit kéne tennie, éreznie, gondolnia. Hanem attól, hogy az általad vagy a család által biztosított támogató közegben megélheti, megmutathatja az érzéseit, nehézségeit, problémáit anélkül, hogy attól kellene tartania, hogy emiatt kevésbé szeretik, rosszat gondolnak róla vagy megharagszanak rá. De mi teszi ezt a tanácsot minden egyes életkorban érvényessé? A szakértő így magyarázza:

  • Amikor a pici gyereked mondjuk kirakózik, és éppen nem sikerül neki valami, arra van szüksége, hogy odaülj mellé, és csak annyit mondj: „Ez tényleg egy elég nehéz vagy trükkös darab”. Nem pedig arra, hogy te rakd a helyére azt a nehezen illeszthető kirakósdarabot.
  • Az olvasni tanuló kisiskolásodnak, amikor elakad az olvasásban, arra van szüksége, hogy megsimogasd, és azt mondd neki: „Tényleg nem könnyű megtanulni olvasni, nekem is nehéz volt eleinte”. És nem arra, hogy elolvasd helyette a feladott oldalt.
  • Vagy ha a kamasz gyerekednek nehézségei vannak egy barátjával, azzal segítesz igazán, ha csak annyit mondasz: „Ó, értem miért borít ez ki téged annyira”. És nem arra, hogy megmondd, mit kellene írnia neki, vagy mit mondjon, amivel szerinted megoldja a helyzetet.

A gyerekek, bármilyen életkorúak is, pontosan úgy működnek, mint mi, felnőttek. Ha nehézségeik vannak, elsősorban érzelmi támogatásra van szükségük. És ha ezt megkapják, könnyedén megtalálják a saját megoldásukat az adott helyzetre.

Ahogy a Generation Mindful szakértői írják: amikor támogatás helyett megoldást kínálsz a gyerekednek, akkor a kapcsolódás helyett irányításra váltasz. Ha minden helyzetben (még a nehezekben és a türelmedet próbára tevőkben is) azt keresed, mi a nehézség mögött húzódó érzelem, érzelmi szükséglet, sokkal könnyebben tudsz kapcsolódni hozzá. Ahogy akkor is, ha észben tartod, hogy a gyereked megnyilvánulásai ilyenkor valójában az ő (néha rosszul megválasztott) kommunikációs eszközei, amikkel azt szeretné kifejezni, mire van szüksége, mit szeretne. És ha ezzel a nézőponttal kicsit felül tudsz emelkedni az adott szituáción, könnyebben átérzed, hogy a hisztiző, elkeseredett, bizonytalan gyereknek nem tanácsra vagy „megnevelésre”, szidásra van szüksége, hanem érzelmi támogatásra. A gyerekeket ugyanúgy elárasztják az érzelmek (kellemesek és nehezek, csodásak és nehezen kezelhetők egyaránt), mint bennünket, felnőtteket – csak ők még nem tanulták meg, hogyan kezeljék azokat. Ehhez segítségre van szükségük, mégpedig a hozzájuk közel álló felnőttől. És nem magyarázat, hanem példamutatás formájában elsősorban. A te nyugodtságod segít nekik abban, hogy ők maguk is visszataláljanak a nyugalmukhoz, és eközben szeretve és biztonságban érezhessék magukat.

Amikor támogatás helyett megoldást adsz a gyerekednek, kikerül ő a fókuszból, és a te gondolataid, érzéseid, véleményed lesz a középpontban.

És neki nem erre van szüksége. Hiába szeretnéd megoldani helyette, sokkal többet segítesz neki, ha csak mellette vagy, együtt érzel vele, „megtartod” őt, és rábízod, hogy találja meg a saját megoldását, a saját útját.

Forrás: Instagram.com/drbeckyatgoodinside, genmindful.com