Gyerek

Kötelező honvédelmi tantárgy egyes iskolákban – már most is működik

Háború a közelünkben, háború kicsit messzebb... vajon mi a dolga ezzel az oktatási rendszernek? Hogyan kell felkészítenünk a gyerekeinket?
2023. Október 23.
Kiképző központot adtak át Tatán - Fotó: MTI / Bodnár Boglárka
Kiképző központot adtak át Tatán - Fotó: MTI / Bodnár Boglárka

142 oktatási intézményben több ezer diák tanul honvédelmi alapismeretek nevű tantárgyat, idén közel négyszázan már érettségiztek is belőle – írja a 24.hu a G7 nyomán. A Magyar Honvédség tájékoztatása szerint további hat iskolában nemsoká nyolcszáznegyven diák tanul egy másik, honvédelem nevű tantárgyat „próbaüzemként”, katonaoktatóktól.

A honvédség szerint ez a „kötelező képzés lehetőséget teremt arra, hogy a diákok egy átfogó képet kapjanak a magyar honvédelemmel összefüggő alapfogalmakról, a honvédelem rendszeréről, a haderőnemekről és a haditechnikai eszközökről”.

A hírek szerint állami fenntartású intézményekről van szó, de azt nem árulják el, hogy melyekről.

Lőelmélet alapjai, haditechnikai ismeretek, túlélési és térkép-, illetve tereptani alapismeretek… efféle tudásanyagok lesznek részei a tantárgynak, ami vélhetően megosztja majd a szülőket. Egy részük szerint valószínűleg a világpolitika mai állása szerint nem árt, ha egy ország meg tudja védeni magát, másik részük azonban már semmiképpen nem szeretne erőszakos eszközökben gondolkodni, és irtózik fegyverekről még csak beszélni is gyerekek közelében.

Valóban: naponta láthatjuk a hírekben, milyen pusztítást okoz a háború, látjuk, hogy családok mennek tönkre, gyerekek halnak meg. Vajon az a megoldás erre, hogy a sajátjainknak is megtanítjuk a pusztítás technikáit, vagy inkább kommunikációt, diplomáciát, társadalomismeretet kellene tanítanunk nekik, hogy végre felnőjön egy generáció, aki nem az erőszakos érdekérvényesítésben gondolkodik?