Levest enni ősszel és télen igazán jó, amikor már kint hűvösebb az idő, és egy tányér meleg leves jól átmelegíti az embert. Most tippeket adunk, milyen levesekkel rukkolj elő, ha a család minden tagját el akarod kápráztatni.
Miért kell a leves?
A levesfogyasztás előnye, hogy fedezi a napi folyadékszükséglet egy részét. A leveshez szükséges nyersanyagokból kioldódott tápanyagok pedig könnyen felszívódnak. A jól megválasztott és elkészített leves színével, illatával, ízeinek összhangjával, zamatával és hőmérsékletével étvágygerjesztő. Együttesen beindítják, illetve fokozzák a gyomornedv képződését, és ezzel előkészítik azt a további ételek befogadására és könnyebb emésztésükre.
A leves értékes szervezetünk számára, főleg, ha minél több zöldséget, gyümölcsöt tartalmaz, így magasabb lesz a rost-, vitamin- és ásványianyag-tartalma. Persze ha eddig nem volt nagy “levesezős” a család, akkor igényel egy kis előkészítést az átállás.
Gyerkőcöknek – Mindent bele levest!
Gyerekek az óvodában ülik körbe az asztalt. A dadus néni kimeri az első kanál levest, mire felhangzik pfúj, ezt nem eszem meg! Ugye ismerős jelenet? Hogy elkerüld a hasonló helyzetet otthon, készítsétek el a gyermekeddel közösen a családi asztalra kerülő levest. Hadd legyen szabad választása, mi kerüljön bele az ételbe! Kérd meg, sorolja fel a kedvenc zöldségeit, amiket szeretne majd a levesbe rakni. Készítsétek elő a zöldségeket, alaposan mossátok meg, és kezdődhet a főzőcskézés! Ha már nagyobbacska a gyerkőcöd, segíthet a pucolásban és a zöldségek felkockázásában is.
A közös főzés élménye, az izgalom, hogy milyen lesz az általa kiválogatott zöldségek íze, meghozza majd az étvágyát, és alig várja majd, hogy megkóstolhassa a levest. Ezzel a módszerrel nem csak a levesevésre tudod rászoktatni, hanem észrevétlen bevonod a konyhai tennivalókba is.
Apának – Tartalmas, gazdag levest!
Emlékszem a nagyapámra, aki mindig egy nagy karéj kenyeret majszolt el a déli leves mellé. Sok férfi számára csak üres menünek számít a leves, holott egy tartalmas, gazdag leves akár egytálételként is megállja a helyét. Ha nem akarunk kétféle levest készíteni, a gyermekünk által összeállított mindent-bele-levest turbózhatjuk fel úgy, hogy apa számára is ízletes és főleg laktató legyen! Levesbetétként kerülhet bele gersli, bulgur, de akár barnarizs is. Természetesen húsokkal is gazdagíthatjuk a leves tartalmát, csirke vagy pulykahússal további élvezeti faktort varázsolhatunk az ételbe.
Magunknak – Finom és fogyókúrás levest!
Emlékszel még a kilencvenes évek legnépszerűbb fogyókúra-őrületére, a káposztaleves-diétára? Szinte minden családban volt valaki, aki kipróbálta a tiszavirág életű karcsúsodást. Szerencsére az orvosok és a dietetikusok hamar felemelték a szavukat a hasonló, rövid idő alatt gyors fogyást ígérő, egyoldalú diéták ellen, ugyanakkor hangsúlyozták, hogy az otthon készült, alacsony zsírtartalmú, változatosan elkészített levesek egészségesek, és ha okosan esszük, még fogyasztanak is. A “levesezés” az egyik legkiválóbb fogyókúrás módszer. Ha hét közben nem kell a családra főznöd, akkor magadnak is összecsaphatsz egy fazékkal.
A levesevésnek számos előnye van:
Íme néhány szuper recept: