Ahhoz a gyerek képes legyen könnyedén elbánni a ruhadarabokkal, először is érdeklődnie kell az öltözés iránt, másodsorban arra van szüksége, hogy hagyják próbálkozni. Igen, ez időigényes, olykor idegőrlő, de ha nem hagyjuk, hogy próbálkozzon, azzal nem segítünk neki az önállósodásban, sem a finommotorikus képességek fejlődésében.
Az óvodaérettség egyik jeleként szokás említeni az önálló öltözést, ami a valóságban nem jelenti azt, hogy minden ruhadarabot – a harisnyától a csatos esőnadrágig – képes egyedül, teljesen önállóan le – és felvenni egy 3 éves. Inkább azt jelenti, hogy óvónői segítség mellett, igénye van az önállóságra az öltözködés terén, és nagyjából már a következőket tudja: pulcsit, sapkát, sálat, belebújós csizmát, belebújós nadrágot fel tud venni. Kabátba, kardigánba bele tud bújni, de cipzárral, gombokkal még nem bánik el egyedül.
Az óvoda előtt nagyjából (természetesen nagy egyéni eltérések figyelembevételével) a következő fázisokra számíthatunk:
1-1,5 éves korban: néhány ruhadarabot egyedül is le tud már venni, például a sapkáját, zokniját, kesztyűjét.
2 éves korban: általában már teljesen egyedül le tud vetkőzni
2,5 éves korban: önállóan fel tudja venni a nadrágját, szoknyáját, főleg, ha gumis derekú
Az öltözködés gyakorlás kérdése, amit például remekül szoktak gyakorolni a kisgyerekek babán, plüssmacin, stb.
Az óvodás évek alatt a legtöbb gyerek eljut oda, hogy teljesen önállóan képes mindent le-és felvenni, gombokkal – ha lassan is – de már elboldogul, ahogy a cipzárral is. A cipőbekötés tudományának elsajátítása kifejezetten nagy egyéni eltéréseket mutat: vannak, akik már úgy mennek iskolába, hogy remekül elbánnak a feladattal, míg másoknak inkább csak második osztályra válik készségszintűvé.
Nem kell megijedni, ha éppen a mi gyerekünk tűnik lassabbnak, emlékezzünk rá, hogy mászni vagy beszélni sem kezdett el minden gyerek pont ugyanakkor. A lényeg inkább az, hogy hagyjuk próbálkozni, biztassuk, dicsérjük meg. És szánjunk rá időt: kalkuláljuk be, hogy 10 perccel tovább fogunk álldogálni az ovi öltözőjében, amíg magára vesz mindent a gyerekünk. Fontos ugyanis, hogy alkalmuk és idejük legyen próbálkozni.
Kép: Getty Images
Forrás: Gyerekszoba.hu