Gyerek

Nem árt tudnod egy fontos dolgot az étcsokiról, mielőtt adsz belőle a kicsiknek

A magas kakaótartalmú, minőségi étcsokoládé sokkal egészségesebb, mint a tejcsoki, de vajon a gyerekek is biztonsággal fogyaszthatják?
2025. Április 01.
kislány csokit eszik

Fotó: GettyImages

A tejcsokoládéhoz képest az étcsokoládéban sokkal kevesebb a cukor, magas az antioxidánstartalma és jó hatással van a szívre és az agyunkra. Felnőttként emiatt jobban preferáljuk, de biztosan jót teszünk azzal, ha a gyermekünknek is ezt kínáljuk fel?

Habár egészségesebb alternatívának gondoljuk, az étcsokoládénak magasabb a koffeintartalma, emiatt pedig figyelni kell a mértékletességre, ha pici gyerekünk van.

Azt javasoljuk, hogy a kicsik ne kapjanak korlátlan mennyiségű étcsokoládét, lefekvés előtt pedig kifejezetten kerüljék a fogyasztását

 – mondja a HuffPostnak Amy Reed dietetikus.

Mennyi koffeint tartalmaz az étcsoki?

Egy darabka (30g) 60-69%-os kakaótartalmú étcsokoládé nagyjából 24 mg koffeint tartalmaz, ami egy csésze (60 ml) kávénak felel meg. A gyermekorvosok emiatt óva intik a szülőket, a mértéktelen fogyasztás ugyanis olyan mellékhatásokkal járhat a gyerekek esetében is, mint az alvási nehézség, szorongás, hányás, hasmenés, emelkedett pulzusszám és vérnyomás.

Amíg az Amerikai Gyermekgyógyászati Akadémia azt javasolja, hogy a gyerekek teljesen kerüljék a koffeint, addig a Kanadai Gyermekgyógyászati Egyesület életkori ajánlást fogalmaz meg, ugyanis a koffein sok élelmiszerben és italban jelen van.

  • 4-6 évesek: kevesebb, mint 45 mg
  • 7-9 évesek: kevesebb, mint 62.5 mg
  • 10-12 évesek: kevesebb, mint 85 mg
  • 13+ évesek: kevesebb, mint 2.5 mg/testsúly kg
  • Felnőttek: kevesebb, mint 400 mg

Melyiket válasszam? Étcsoki kontra tejcsoki

Mindkettőnek megvannak a maga pozitívumai és negatívumai. Az étcsokoládé több vasat és kevesebb cukrot tartalmaz, a tejcsokoládénak viszont a kalciumtartalma nagyobb. A gyerekek valószínűleg az édesebb íz mellett voksolnak, de ha az étcsokoládét is túl nagy élvezettel fogyasztják, lehetséges, hogy hozzáadott cukrot tartalmaz, ezért nem árt rápillantani az összetevőkre, mielőtt bármit is leemelünk a boltok polcairól.

Ha mértékkel fogyasztjuk, nincs igazán számottevő különbség az ét- és a tejcsoki között, de egyik sem kellene, hogy meghatározó része legyen a gyermekek étrendjének

 – mondja Anet Piridzhanyan klinikai dietetikus. „Ami fontos, az az egyensúly. A csokoládé lehet egy olyan étel, amit élvezettel fogyasztanak. Ha megvan a mértékletesség, a gyümölcsök, zöldségek, sovány fehérje és teljes kiőrlésű gabona mellett, része lehet egy egészséges életmódnak.