Egy tavalyi kutatás szerint a magyarok fele szed rendszeresen vitaminokat. „A kiegyensúlyozott étrend tartalmazza a szükséges vitaminokat – mondta a Telexnek Csupor Dezső szakgyógyszerész, a PirulaKalauz.hu főszerkesztője. – Az emberi szervezet úgy alakult ki az evolúció során, hogy amit megeszünk, annak ki kell elégítenie a vitaminigényünket, mert különben rég kihaltunk volna.”
Ezt a két vitamint muszáj szedni
Rendszeres vitaminfogyasztásra tehát alapvetően nincs szükség akkor, ha megfelelően táplálkozunk, az immunrendszerünket pedig maximum támogatni tudjuk vele, erősíteni nem. Két vitamin van, amit muszáj pótolni: a D-vitamin és a folsav.
Utóbbira a kismamáknak van feltétlenül szükségük, nem terheseknek azonban nem szükséges a folsav-pótlás. Ha azonban valaki teherbe esik (sőt, már a tervezés fázisában is), akkor feltétlenül szednie kell folsavat, mert kívülről bevinni a megfelelő mennyiséget pusztán élelmiszerrel, lehetetlen. A nem megfelelő folsav mennyiség pedig fejlődési rendellenesség kockázatát hordozza magában.
A másik vitamin, amit főként ősztől-tavaszig mindenkinek, újszülöttnek és felnőtteknek is szedniük érdemes, az a D-vitamin. Egyfelől kevesebbet vagyunk a szabadban ősszel és télen, másfelől nem süt annyit a nap, így pótolnunk kell a csontjaink egészsége miatt.
Ennyi D-vitaminra van szükségünk
Csecsemőknek 2 hetes korától 1 éves koráig napi egy csepp, kifejezetten nekik készült D-vitaminra van szükségük. Koraszülötteknek ez a mennyiség épp a duplája, 2 csepp.
Tápszeres babáknál a tápszert D-vitaminnal dúsítják.
A szoptatott babáknál szükséges a D-vitamin pótlás.
A csecsemőknek maximum napi 1000 NE adható.
1-18 éveseknek ősztől tavaszig napi 500-1000 NE D3 vitaminra van szüksége.
Felnőtteknek napi 2000 NE az ajánlott mennyiség.
A szoptató anyáknak is 2000 NE pótlás a javasolt napi mennyiség.
Túl sok is lehet
Ritkán, de megtörténhet, hogy túladagoljuk a D-vitamint. Ha felmerül a gyanú, akkor az alábbi tünetekre figyelmeztethetnek erre:
- étvágytalanság,
- hányás,
- székrekedés,
- hasfájás,
- a súlynövekedés leállása vagy lassulása.