Gyerek

Ez az a 2 dolog, ami miatt a szülőknek nem kéne aggódniuk – a fejlesztési szakértő szerint

Mi, nyugati emberek hajlamosak vagyunk ráfeszülni a dolgokra.
2023. Február 02.
kisgyerek jatszik
Fotó: Getty

Dorsa Amir, a UC Berkeley Pszichológiai Tanszékének kutatója több mint egy évtizede tanulmányozza a gyerekek növekedését és fejlődését a különböző kultúrákban. A Today.com-on most megosztott két olyan dolgot, amik miatt mi, nyugati emberek szerinte túl sokat stresszelünk – feleslegesen.  

Az első: nem kell mindennek „oktató jellegűnek” lennie.  

Véleménye szerint teljesen rendben van az, ha a gyerekek csupán a játék kedvéért játszanak. Nem kell közben feltétlen megtanulniuk az ábécét vagy az állathangokat. Csak hadd csinálják, amit ők szeretnének – mondja Dorsa Amir a Twitteren. „A szülőknek nem kéne azzal a gondolattal nyomasztaniuk magukat, hogy folyamatosan tanítaniuk kellene valamit a kicsinek. Valójában a felnőttek aktív és közvetlen oktatása a tanítás legritkább formája az emberiség történelmében” – magyarázza. „A gyerekek tudják, hogyan tanuljanak más módon – például megfigyeléssel –, és ebben rendkívül jók.”

A második: hagyd, hogy küzdjenek!

A szakértő úgy véli, az is fontos, hogy a gyerekek negatív érzelmeket éljenek át – beleértve az unatkozást is – anélkül, hogy egy felnőtt közbelépne.„Nem értenek egyet, vagy vitatkozhatnak a pajtásaikkal, ami teljesen rendben van, és valójában nagyon jó nekik ez a fajta gyakorlás az élethez” – osztotta meg véleményét. “Hagyd, hogy megoldják a problémáikat, ha tudják, nem kell feltétlen beleavatkoznod.” Amir azt mondja, hogy nem csak azért írta a bejegyzést, hogy másokon segítsen, hanem saját magának is: „Több mint egy évtizede tanulmányozom ezt a témát, és még mindig érzem a bűntudatot és a nyomást” – nyilatkozta a Today.com-nak.