Milyen lesz a fiunk, lányunk? Kék szemű, szőke hajú vagy barna-barna? Magas? Alacsony? Vékonyabb? Teltebb? Nehéz kitalálni előre, de nagyon kíváncsiak vagyunk rá. Az egyik legérdekesebb kérdés a testmagasság, ami egyébként egész jól előrejelezhető.
Az a helyzet, hogy a magyar férfiak nem túl magasak: 176 centi az átlagmagasságuk. A nők persze még kisebbek: mindössze 164 centiméteresek. Konkrétan a mi gyerekünk termete jelentősen eltérhet ettől. A magasság többnyire követi a szülőkét, vagyis elég ritka, hogy nagyon magas szülőknek alacsony gyerekes szülessen, és fordítva. Kivételek persze mindig vannak. Ami tendencia: a gyerekek valóban túlnövik a szüleiket, vagyis egy-két centivel minden generáció átlaga meghaladja az előzőét.
Ha egzakt számot akarunk hallani, akkor adjuk össze a szülők testmagasságát centiméterben, osszuk el kettővel, majd a kapott értékből vonjunk le hat és fél centit, ha lányról van szó és adjunk hozzá ugyanennyit, ha fiúról. Elvileg ez az a szám, ahány centiméteresre nő majd a gyerekünk, persze az összes kalkulátor hozzáteszi: plusz-mínusz tíz százalék, vagyis ezzel a képlettel nem vagyunk sokkal beljebb.
Viszont az így számolt átlag körülbelül egybevág a másik két módszer eredményével: lányok esetében az apai magasságból kell levonni tizenhárom centit, fiúk esetében az anyaihoz hozzáadni ugyanennyit.
Illetve még egy iránymutatás: mivel a gyerekek körülbelül két-két és fél éves korukra érik el a testmagasságuk felét, ha az ekkori magasságukat megszorozzuk kettővel, már képben is vagyunk.
Ahogy már említettük, az öröklődés a döntő, de kicsit azért befolyásolhatja a dolgot a környezet és az életmód is. Számít a vitamindús étkezés, a sok alvás és mozgás, a friss levegő, hogy az ember kiaknázhassa, ami a genetikájában rejlik.
A végleges testmagasságot egyébként csak húszéves korukra érik el a fiatalok, úgyhogy addig még bármi lehet, főként, hogy a növekedés nem egyenletes ütemű.
Egy átlagos gyerek hároméves korától serdülőkoráig évi 4-6 centit nő, onnan pedig ugrásszerű fejlődés következik. Érdekesség, hogy a meleg évszakokban többet nőnek a kicsik, mint ősszel és télen.