A könyvesboltok polcai tele vannak az elsősöknek, másodikosoknak szóló könyvekkel, de ettől a ténytől nem lesz könnyű a választás. A legfontosabb szempont az, hogy az olvasási tudásának és az életkorának megfelelő tartalmú könyvet keressünk. Lényeges szempont, hogy a könyv valóban könyv legyen: már külalakjában, kötésben is. Fontos, hogy – főleg az elsősöknek – legyenek benne képek, a szöveg könnyen olvasható, a történet egyszerű legyen. Nem árt, ha van benne humor, nyelvi lelemény. De a legfontosabb, hogy az adott gyerek számára élvezhető legyen, érdeklődésének megfelelő és sikerélménnyel szolgáljon. A túl hosszú mondatok, bonyolult, esetleg idegen szavak elrettenthetik azt a gyereket, aki még éppen csak kibetűzi a szavakat.
Bár fontos, hogy tartalmas, irodalmi értékkel bíró szövegekkel találkozzanak a gyerekek már első olvasmányélményként is, ugyanakkor legalább ennyire fontos, hogy a szöveg, a történet „behúzza” a gyerekeket, megtapasztalja az olvasás semmihez sem fogható élményét, azt, hogy elrepíti egy másik világba.
Első osztályban vagy annak vége felé nagy egyéni eltérések lehetnek a gyerekek olvasási képességei között. Vannak iskolák, amelyek nem siettetik az olvasást, és első osztályban a gyerekek kizárólag a nyomtatott nagy betűkkel ismerkednek meg. Léteznek nagy betűkkel szedett könyvek, például Elsa Beskow: Peti új ruhája c. könyve vagy Sybille von Olfers: Mese a Pillangógyermekekről c. munkája. Berg Judit Tökmagok sorozata négy olvasási szintet kínál a gyerekeknek: az első kötet, a Tökmagok Afrikában oldalanként 2-5 mondatot tartalmaz, csupa nagy betűvel szedett, egyszerű, könnyen olvasható szövegekkel.
Elsősöknek ajánljuk még:
A Gőgös Gúnár Genedont – nemzedékek nőttek fel rajta.
Janikovszky Éva: Már iskolás vagyok c. könyvét
Bálint Ágnes: Frakk, a macskák réme c. könyvét.
Második osztályban az olvasás készsége tovább fejlődik, jó esetben a gyerekek már a nyári szünetben is elolvastak 1-2 könyvet. Jöhetnek a hosszabb mondatokba szedett, kicsit bonyolultabb szókészlettel rendelkező történetek. A másodikosok nagyon szeretik az állatos történeteket.
Másodikosoknak ajánljuk:
Ezopus állatmeséit
Tersánszky Józsi Jenő: Misi mókus meséit
Bálint Ágnes: Mazsola c. könyvét
Fésűs Éva: Mirr-Murr kalandjai
Lázár Ervin: A négyszögletű kerek erdő
Lázár Ervin: Szegény Dzsoni és Árnika
Akiknek már igen jól megy az olvasás, azok belekezdhetnek Astrid Lindgren életművével, kezdve a Juharfalvi Emil könyvektől, a Harisnyás Pipiig.
Kép: Getty Images
Forrás: Gyerekszoba.hu