
Fotó: Getty Images
Gyerekből felnőtt lesz
A kamaszkor tulajdonképpen az az időszak, amikor a gyerekből felnőtté válunk, és bár ez így leírva egyszerűnek és kézenfekvőnek tűnik, valójában talán ez a legnehezebb életszakasz. Noha a nemi hormonok születésünk óta jelen vannak a szervezetünkben, csak kamaszkorban aktiválódnak, addig idegrendszeri gátlás alá kerülnek. A lányoknál 8-10, a fiúknál valamivel később, 10-12 évesen indul meg a nemi érés. Ekkor az FSH és LH hipofízishormonok is felszabadulnak az idegrendszeri gátlás alól, így felgyorsul a nemi hormonok (ösztrogén, tesztoszteron, progeszteron) termelése. Az ösztrogén– és a tesztoszteronhormon hatására változnak a testarányok, kialakulnak a másodlagos nemi jellegek. A lányoknál az ösztrogénnek és a progeszteronnak köszönhetően megjelenik a menstruációs ciklus. A fiúknál a tesztoszteron szint akár harmincszorosa is lehet a pubertás előttinek.
Mindkét hormon azokhoz a vegyületekhez kapcsolódik az agyban, amelyek a hangulatot szabályozzák, különösen a limbikus rendszerben, az agy érzelmi központjában aktívak. Ez részben megmagyarázza, hogy a kamaszok érzelmileg ingatagok. De nem csak ez állhat a háttérben. A testi változásokat – amelyeket sok kamasznak nehéz megélni, főként, ha túl gyorsan következik be – természetesen lelki változások, érzelmi hullámvasutak is kísérik: nem nehéz belátni, hogy egy ilyen nagymértékű testi átalakulás – a kisgyerekből szaporodni képes felnőttekké válunk néhány év alatt, a testünk szinte teljesen kicserélődik – milyen viharokat kavarhat a kamaszok lelkében. Ne felejtsük el azt sem, hogy ebben az időszakban válnak le a kamaszok a szüleikről, távolodnak el attól a jól ismert identitástól, amely addigi életükben egyszer sem kérdőjeleződött meg. Egyszerre kell szembenézniük a változó testükkel, a kortárs elfogadással, keményen kell tanulniuk, megtalálniuk az identitásukat és örökre elfelejteni a gyerekkort. Ez nem tűnik túl könnyű élethelyzetnek.
Hüvelyszárazság kamaszként?!
Ráadásul egyre több kutatásból tudjuk azt is, hogy az agyban is jelentős változások zajlanak le: új idegi kapcsolatok jönnek létre, míg mások megszűnnek. A kamaszok agya teljesen másként működik, noha sok-sok élethelyzetben azt várja el tőlük a környezetük, hogy éppen úgy viselkedjenek, mintha már felnőttek lennének. A kamaszokra fokozottan hat a stressz, ezzel részben magyarázható, hogy ebben a korban jelenik meg sokaknál a fejfájás, a körömrágás, vagy éppen az evészavar. Utóbbinál a stressz mellett még számtalan egyéb tényező is állhat a háttérben, pszichés, társadalmi és családi okai is lehetnek, mint például kortárs nyomás vagy traumatikus élmény. Az evészavart, sőt, a fogyókúrázó kamaszt is nagyon komolyan kell venni, mindenképp érdemes figyelni a jeleket, mert súlyos következményekkel járhat, halálos kimenetelű is lehet. Ha nem is ennyire drasztikus, ám mindenképp kellemetlen velejárója lehet az önsanyargatásnak a hüvelyszárazság, ami váratlanul érintheti a kamaszt és a szülőt is, hiszen alapvetően nem ehhez a korhoz kötjük a problémát. Ám az amúgy is labilis hormonrendszer könnyen felborulhat attól, ha a tinédzser kiéhezteti a szervezetét.
A hüvelyszárazság tünetei minden életkorban megegyeznek: égő, feszülő, viszkető érzés. Az okok mögött állhat tehát a testképzavarból következő önsanyargatás, a nem megfelelő táplálkozás, drasztikus fogyókúra, evészavar, az ebből következő testsúlyvesztés, a túlzott stressz és a velejáró kialvatlanság, valamilyen traumatikus esemény, versenysport, sőt, az érzékeny hormonális egyensúly, melynek felborulása zavarokat okozhat a női ciklusban is. Ez hatással van az ösztrogénhormon szintjére is, amelynek csökkenése egyebek mellett hüvelyszárazságot is okozhat, ezt azonban ne tévesszük össze a hüvelyfertőzésekkel.
Mindenekelőtt az okokat érdemes feltárni, ehhez sok esetben szükséges szakembert, pszichológust bevonni. Ezzel egyidőben természetesen a hüvelyszárazságot is kezelni kell, hiszen a tünetek megnehezítik a mindennapokat. Hüvelyi szárazságkor a hüvelyhám védtelenebb, így a kórokozók könnyebben okozhatnak hüvelyfertőzést, akár hólyaghurutot is. Ma már szerencsére elérhető hormonmentes gyógymód is, recept nélkül is kaphatóak olyan, hialuronsavat, olajokat, gyógynövényeket tartalmazó hüvelyi hidratáló készítmények, amelyek bármely életkorban használhatók és mérsékelhetik a hüvelyszárazság okozta panaszokat.